Titbits From Abroad
RSS RSS napište nám

Týdenní mozaika 6. - 13. prosince 2013

13.12.2013 |

Pro zahraniční islamistické extremisty, vedoucí ozbrojený džihád proti režimu prezidenta Bašára Asada, je turecké území stále bezpečnou základnou. Využívají ji k obousměrným přeshraničním přesunům živé síly i vojenského materiálu (BBC, 6.12.).

„´Cestovní mapa´ obnovy plnohodnotné spolupráce mezi Ruskem a Ukrajinou už je připravena a já doufám, že po včerejším jednání mezi prezidenty Viktorem Janukovyčem a Vladimírem Putinem v Soči byly odstraněny i všechny hlavní sporné otázky,“ prohlásil ukrajinský premiér Mykola Azarov. Za jedno z klíčových témat summitu označil přípravu ujednání o otázkách, souvisejících s dodávkami zemního plynu (i-RU, 7.12.).

Nehledě na ostré neshody mezi oběma zeměmi v otázkách syrského konfliktu či íránského jaderného programu vyústila jednání mezi čínským premiérem Li Kche-čchiangem a jeho  francouzským protějškem Jean-Marcem Ayraultem v konkrétní dohody o dalším prohloubení vzájemné spolupráce v řadě klíčových oblastí. Čínský premiér o nich po skončení rozhovorů v Pekingu informoval domácí i zahraniční novináře (CRI, 7.12.).

Paříž oznámila zahájení vojenské operace ve Středoafrické republice. Do její metropole  Banguy už dorazily první francouzské jednotky. Operaci legalizuje čtvrteční rezoluce Rady bezpečnosti OSN, opravňující k zásahům zahraničních vojenských sil v zájmu obnovy mírových poměrů (Le Monde, 6.12.).

Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) navštívili poprvé po více než dvou letech íránský těžkovodní jaderný reaktor v Araku. K průlomovému otevřely cestu šestistranné rozhovory o íránském jaderném programu (BBC, 8.12.).

Izraelský ministr průmyslu Naftali Bennett navrhl anexi části palestinského území na západním břehu Jordánu (Předjordánska), kde – díky “osídlování” okupovaných území -  už židovská populace tvoří numerickou většinu (zahraniční agentury, ČTK, 8.12.).

Socialistická strana prezidenta Nicoláse Madura vítězí v nedělních komunálních volbách ve Venezuele. Agentura AFP to oznámila na základě informací ústřední volební komise po sečtení hlasů ve zhruba tří čtvrtinách obvodů. K volbám je upřena pozornost jako k důležitému testu vládnoucí strany pod vedením Chávezova nástupce Madura. Po sečtení hlasů ve 257 z celkem 337 obvodů dosáhla 49,2 procenty hlasů proti 42,7 procentům pro pravicovou opozici. Té se však podařilo udržet kontrolu nad dvěma největšími venezuelskými městy - Caracasem a Maracaibem (Prensa Latina, ČTK, 9.12.).

Afghánský prezident Hamíd Karzáí uzavřel smlouvu o spolupráci s Íránem a nadále odmítá podepsat dlouhodobou bezpečnostní dohodu se Spojenými státy. Karzáí se v Teheránu setkal se svým íránským protějškem Hasanem Rúháním. Írán se dlouhodobě staví proti zahraniční vojenské přítomnosti v Afghánistánu a je  jedinou zemí regionu, u níž má odpor afghánského prezidenta vůči snaze USA prodloužit vojenskou přítomnost v zemi jednoznačnou podporu.  Cílem amerického návrhu, k jehož podpisu se Karzáího snaží přimět, je legalizovat dislokaci amerických jednotek v Afghánistánu i po stažení mezinárodních sil v roce 2014. I když se podpory dohody podařilo dosáhnout i na půdě afghánské Velké rady (Lója džirga), Karzáí ji dosud nepodepsal a žádá aby o jejím osudu rozhodl až jeho nástupce po dubnových prezidentských volbách (Reuters, 9.12.).

Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová, konfrontovaná v posledních dnech masivními   demonstracemi požadujícími její odstoupení, oznámila rozpuštění parlamentu a slíbila uspořádat co nejdříve předčasné volby. Lídři opozice hodlají v masových protestech  pokračovat s cílem dosadit do čela země nevolený orgán. Ulice Bangkoku zaplnily desetitisíce demonstrantů i dnes (Reuters, 9.12.).

Syrská armáda získala pod kontrolu dálnici spojující Damašek s pobřežím. Právě tato trasa má být použita při převozu syrských chemických zbraní do přístavu Latákíja, odkud budou přemístěny na plavidlo a zde americkou technologií likvidovány (Reuters, 9.12.).

Francouzské jednotky začaly odzbrojovat milice v metropoli Středoafrické republiky Bangui. Paříž tak chce v této africké zemi obnovit klid po nepokojích, které souvisejí s březnovým svržením bývalého prezidenta Françoise Bozizého. V minulých třech dnech v bojích zahynulo na 400 lidí. Francie do země vyslala 1.600 vojáků. Na 2.500 jich dodaly africké státy. Za násilím je nepřátelství muslimů z povstaleckého hnutí Séléka vůči křesťanům (AFP, Týden.cz, 9.12.).

Náměstkyně amerického ministra zahraničí pro Evropu a Eurasii Victoria Nulandová vyslovila hluboké znepokojení USA v souvislosti s událostmi na Ukrajině a vyzvala Rusko, aby použilo svého vlivu s cílem nastolení míru, praví se v prohlášení na webu velvyslanectví USA v Rusku k závěrům pobytu Nulandové v ruské metropoli (Hlas Ruska, 10.12.).

Výraznou porážku utrpěl vládní Indický národní kongres v komunálních volbách, jejichž výsledky byly oznámeny v neděli večer. Vítězem se stala opoziční Indická lidová strana (BJP), která ovládla hned tří důležité státy. V hlavním městě ji nicméně hlasy nutné k zisku absolutní většiny sebralo hlavní překvapení voleb, nová Strana běžných občanů (AAP). Voliče si získala tématem boje proti korupci (zahraniční agentury, Týden.cz, 10.12.).

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se v Kyjevě setkal s třemi bývalými prezidenty země. Novinářům to oznámila mluvčí exprezidenta Viktora Juščenka Iryna Vannykovová. Prezidentská schůzka je podle ní "prvním krokem ke svolání celonárodního kulatého stolu za účasti prezidentů, opozice, mládeže a zástupců občanské společnosti" (ČTK, 10.12).

Na fotbalovém stadionu v johannesburském předměstí Soweto proběhla impozantní panychida za bývalého jihoafrického prezidenta a bojovníka proti apartheidu Nelsona Mandely. Mezi vrcholnými představiteli 70 zemí nechyběli Barack Obama i George Bush ml. a Bill Clinton a také Jimmy Carter, Francois Hollande a Nicolas Sarkozy, německý prezident  Joachim Gauck či kubánský vrcholný představitel Raúl Castro, britský premiér David Cameron, vedoucí představitelé EU Herman Van Rompuy nebo José Barroso a řada dalších státníků. Českou republiku zastupoval ministr zahraničí Jan Kohout, Slovensko jeho protějšek Miroslav Lajčák. Panovnické dynastie zastupovali například belgický král Philippe nebo britský následník trůnu princ Charles (Alžbětě II. se účasti vzdala jen na doporučení svých lékařů. Největší pozornost upoutal krátký rozhovor Baracka Obamy s Raúlem Castrem, první mezi vrcholnými činiteli obou zemí po dlouhých desítkách let (Reuters, AFP, ČTK, 10.12.).

Rusko si vyhrazuje právo použít jaderné zbraně i v sebeobraně proti konvenční agresi, prohlásil vicepremiér Dmitrij Rogozin. Ač změna ruské vojenské doktríny, jež tuto variantu připouští, je už staršího data, výrok vysokého státního činitele je mnoha pozorovateli považován za zásadní stanovisko tváří v tvář kvalitativní modernizaci amerického konvenčního arzenálu, mající zajistit dosažení vojenských cílů, myslitelných dosud jen nasazením zbraní hromadného ničení, konvenčními prostředky (Hlas Ruska, Britské listy, 12.12.).

Korupce a organizovaný zločin jsou urážkou Boha, vzkázal dnes světu papež František v tradičním poselství ke Světovému dni míru. Hlava římskokatolické církve v něm kritizuje i  přemrštěné platy a „bonusy“, jež i podle jeho názoru přispívají k nepřijatelné úrovni sociání nerovnosti. Poselství naléhavě vyzývá i k ukončení válečných konfliktů a k jadernému odzbrojení (Radio Vaticana, ČTK, 12.12.).

Tisíce Jihoafričanů stále proudí do Pretorie, aby se poklonily vystaveným ostatkům  exprezidenta Nelsona Mandely. Dnes jeho památce vzdal hold i vrcholný kubánský představitel Raúl Castro. Nedělního pohřbu v Mandelově rodišti se zúčastní na 4.000 hostů (BBC, ČTK, 12.12.).

Egyptská policie ve čtvrtek použila slzný plyn i vodní děla k rozehnání stoupenců islamistického Muslimského bratrstva. Protest se podle agentury Reuters konal před budovou ministerstva obrany (Reuters, 12.12.).

Náčelník generálního štábu – a faktický vrchní velitel – „Svobodné syrské armády“ (FSA) Salim Idris uprchl před radikálními islamisty do zahraničí. K ráznému kroku jehož motiv podle řady indicií nazrával již delší dobu, generála přimělo obsazení jeho hlavního stanu  ozbrojenci z radikální Islámské fronty. Před vypuknutím syrského konfliktu byl Idris brigádním generálem vládních vojsk (Hlas Ruska, 12.12.).

Ukrajinský ministr zahraničí Leonid Kožara na setkání se studenty Univerzity Tarase Ševčenka prohlásil, že Kyjev se snaží nalézt takový charakter vztahů s Evropskou unií a Ruskem, který by umožnil podpis asociační dohody "za skutečně výhodných podmínek". Evropská unie podle něj chápe nezbytnost kompromisních řešení a v nejbližších dnech bude v tomto ohledu zahájeno "předmětné jednání". Ukrajinský vicepremiér je v Bruselu hodlá vést  s eurokomisařem Štefanem Füle (ČTK, 12.12.).

Thajci pokračují v protestech proti vládě Jinglak Šinavatrové. Opět oblehli vládní úřady a přerušili dodávku elektřiny do premiérčina sídla. Demonstranti zároveň apelovali na policii, aby tyto budovy opustila. Předčasné volby by měly proběhnout už v únoru, protestující však e chtějí kabinet nahradit už teď – nevolenou radou. Rozpuštění dolní komory parlamentu a vypsání předčasných voleb oznámila premiérka již v pondělí. Lídři protestního hnutí však hodlají v masových demonstracích pokračovat s cílem dosáhnout okamžité premiérčiny demise, čemuž Jinglak Šinavatrová odmítá vyhovět (zahraniční agentury, ČTK, 12.12.).

Ukrajina se na moskevském summitu 17. prosince nechystá vstoupit do Celní unie, prohlásil premiér Mykola Azarov. Přes Janukovyčovo odmítnutí asociační dohody s EU si Kyjev  nehodlá definitivně uzavřít cestu do Bruselu, usiluje však o „výhodnější podmínky“ připojení k evropské integraci. Podpis asociační dohody podmiňuje finanční pomocí EU. Azarov ji vyčíslil sumou 20 miliard EUR, tzn. zhruba 540 miliard Kč (Reuters, ČTK, 12.12.).

Mezinárodní agentura Moody´s potvrdila, že i nadále považuje rating čínské ekonomiky za stabilní. Předpokládá, že také v příštím roce poroste o 7 – 8 procent. Žádné změny neočekává ani v ratingu čínského bankovního systému a nefinančních segmentů ekonomiky (CRI on line, 12.12.).

Katalánská regionální vláda hodlá 9. listopadu 2014 uspořádat referendum o nezávislosti Katalánska na Španělsku. Separatistické strany se již dohodly na znění obou otázek pro voliče. Španělský ministr spravedlnosti Alberto Ruiz-Gallardón však vzápětí prohlásil, že referendum se konat nebude, poněvadž odporuje platné ústavě. Všelidové hlasování o budoucnosti Katalánska vyloučil rezolutně i španělský premiér Mariano Rajoy (ČT24, 12.12.)

V KLDR byl popraven Čang Song-tchek, který donedávna vykonával funkci místopředsedy Národního výboru obrany a byl strýcem severokorejského vůdce Kim Čong-una. Byl považován za jednoho z nevlivnějších politických činitelů v zemi. Podle severokorejské tiskové agentura se Čang Song-tchek přiznal ke všem vzneseným obviněním včetně  vlastizrady (Hlas Ruska, 13.12.).

Thajská opozice souhlasila s účastí svých zástupců ve vládním shromáždění 15. prosince, majícím ukončit masové protesty a iniciovat řešení politické krize. Předák protestního hnutí Sutep Taugsuban se již setkal s thajskou premiérkou. Tlumočil jí ultimátum masových demonstrací, požadující její demisi (EPA, 13.12.).

Raketa, vypálená z amerického bezpilotního letadla, zabila ve středním Jemenu nejméně 13 civilistů. Podle jemenského webu Al-Masdar online šlo o záměnu, při níž byl konvoj aut s hosty jedoucími na svatbu omylem považován za kolonu vozů Al-Káidy. Raketa zasáhla pět z 11 aut poblíž města Radda, správního střediska provincie Bajdá (ČTK, 13.12.).