Francis A. Boyle: Vražedný virus, delikátní otazníky
Trasy eboly a biologických ZHN se zlověstně protínají
To, o čem bude řeč dnes, mine cejch „konspirační teorie“ jen sotva. Téma je příliš vážné - a zdroje prominentní. V daném případě profesor Francis A. Boyle z extraligy mezinárodního práva.
Učí na University of Illinois. Akademické tituly má z Harvardu. To on psal i americký zákon, recipující úmluvu o zákazu biologických zbraní z roku 1972. V letech 1988-1992 zasedal ve správní radě Amnesty International. Knižně vydal i Biologickou válku a terorismus (Biowarfare and Terrorism). Indicie, které shromáždil, přináší i jiné seriózní zdroje. S tím, co zjistil sám, se podělil s řeckou novinářkou Aggeliki Dimopoulou.
Profesor odmítá verzi, podle níž je „ebola důsledkem zdravotní krize v Africe – velkého deficitu personálu, vybavení a léků – jak tvrdí někteří experti“. Za pouťovou „kachnu“ má i článek Forbesu, že „ebolu může nasadit jako biologickou zbraň ´Islámský stát v Iráku a Sýrii´ (ISIS)“. „Je to propaganda nejhrubšího zrna. Snaží se odvést veřejnost od skutečných fakt.“
Jsou krajně delikátní: „Mám za to, že dnešní pandemie pochází z laboratoří biologické války USA v západní Africe.“ Z „jedné či několika z nich“. Vůbec „nejnebezpečnější z pěti typů eboly je Zaire/Ebola“. Detekována je od roku 1976 – jenže 3.500 km od západním břehu kontinentu, kde pandemie řádí. „Přenos na 3.500 kilometrů je absolutně nemožný.“ Věrohodné vysvětlení, jak k němu mohlo dojít, nenabízí ani poslední studie Harvardské univerzity.
Tím pravděpodobnější je stopa, naznačená i New York Times: hned poté, co byl virus Zaire/Ebola zjištěn a odebrán, putoval „na pokyn Světové zdravotnické organizace (WHO) do Porton Down v Británii“. „Ekvivalentů americké Fort Detrick, produkujícího všechny biologické zbraně pro Británii. Británie ho pak poslala do amerického Střediska pro kontrolu chorob (Center for Disease Control, CDC). A to, že se Středisko pro kontrolu chorob se angažuje v projektech biologické války, se ví zcela bezpečně.“
„Ze všeho, co se mi zatím podařilo dát dohromady z veřejných zdrojů, vysvítá, že CDC a několik dalších biologických válečníků Spojených států exportovaly Zaire/Ebola do západní Afriky, do svých laboratoří, které tam mají a pracují v nich na projektech biologické války.“ A to hned pro „několik různých agentur vlády Spojených států. Řadu z nich zakládala Agentura Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj (USAID). To, že je USAID prolezlá CIA odshora dolů, ví každý, a CIA se má v projektech biologické války také prsty.“
„Z dokumentu samotného Pentagonu mám neotřesitelné důkazy, že Středisko pro kontrolu chorob dělalo na projektech biologické války v Sierra Leone, ohnisku dnešní pandemie, minimálně od roku 1988. A pravděpodobně i předtím, protože laboratoř bylo třeba napřed vybudovat.“ Vedle Fort Detrick tam už od té doby působí i „Tulane University, notoricky známé středisko biologické války USA“.
Washington si zároveň „pojistil, že Libérie, někdejší kolonie USA, nebude součástí Úmluvy o zákazu vývoje, výroby a hromadění zásob bakteriologických (biologických) a toxinových zbraní a o jejich zničení“. Stejně jako v případě „Guineje, třetího státu zasaženého pandemií“.
Právě tu tak Spojené státy mohou mezinárodní úmluvu „snadno obcházet“. A pracovat dál na projektech „biologické války už od 80. let“. Kamufluje se to – pokračuje profesor – docela primitivním trikem: „pro účely public relations se činnost laboratoří profiluje jako čistě ´defenzivní´ (´musíme přece vyvinout vakcínu´). Pak ovšem vyvíjejí samotné látky biologické války. Obvykle cestou genetického inženýrství DNA.“
„Spojené státy vyslaly do ´boje´ s ebolou armádu. Co soudíte o tomto kroku?“ táže se redaktorka. „Americká armáda provedla v Libérii invazi. Poslala tam 201. výsadkovou divizi. Je to elitní bojová divize, nevycvičená pro žádné terapie. Má v Libérii vybudovat vojenskou základnu. A Británie podniká to samé v Sierra Leone. Francie už v Mali a Senegalu je. Vojáky tam neposílají ty lidi léčit. Kdepak, sorry.“
Otazník visí nad klíčovým aspektem: „Vznikla v těch laboratořích ze Zaire/Ebola zbraň? Na tuto otázku odpověď neznám. Snažím se k odpovědi dopátrat. A právě to je mnohem nebezpečnější, než vše, co tvrdí WHO a CDC.“ Ty „vědí moc dobře, oč kráčí. Byla to WHO, kdo vydal pokyn, aby se původní Zaire/Ebola přesunula do Porton Down pro účely biologické války“.
Žádné z obou struktur „se nedá věřit zhola nic, protože v tom mají prsty samy. Tvrdit s jistotou, že z toho vznikla zbraň, ovšem nemohu. Mám o tom genetickou analýzu z Harvardu. Na vysoké jsme absolvoval kvalitní kursy genetiky, biochemie a populační biologie, profesorem genetiky ovšem nejsem. Mám ale přítele, který profesorem genetiky je, ten se na to podívá a zkusí zjistit, zda se Zaire/Ebola stala předmětem genetického inženýrství“ – a jde tak o „geneticky modifikovaný organismus, o GMO“. Potvrdí-li se to, bude to „víc než jasná známka, že jde o zbraň“.
Co mají za dané situace dělat země jako Řecko, táže se tamní redaktorka. „Svolat krizový štáb špičkových vědců“ – a hlavně „nevěřit ničemu z toho, co tvrdí WHO a CDC“. Postupovat jako nikaragujská vláda v 80. letech, když v zemi „z ničeho expandovala horečka denge, která se ebole podobá“. „Byl jsem tam v roce 1985 vyšetřovat zvěrstva, páchaná ´contras´.“ Náhlá pandemie „smrtelné horečky mi byla podezřelá. Sešel jsem se proto s vysoce postavenými činiteli nikaragujské vlády a řekl jim: ´Víte, tady může jít o biologickou válku Spojených států proti Nikaragui. Toho samého se dopustily na Kubě. Radím vám svolat experty z medicíny, ne politiky, ať se na to podívají. A souhlasíte-li se mnou a bude-li to tak, adresujte Radě bezpečnosti OSN stížnost na USA za porušení Úmluvy o zákazu vývoje, výroby a hromadění zásob bakteriologických (biologických) a toxinových zbraní a o jejich zničení. Nakonec udělali právě to.“
„Vám doporučuji podniknout to samé, co Nikaragua. Svolat některé z vašich špičkových genetiků, lékařů atd. Do té skupiny však nepouštějte nikoho z těch, kdo se kdy podílel na jakémkoli výzkumu pro vládu Spojených států.“ Na takové lidi „není žádné spolehnutí. Sáhněte po řeckých expertech, naprosto nezávislých na vládách Spojených států i Británie. Když tady v USA média stojí o experty na dané téma, je to legrační, všichni experti, s nimiž hovoří, se podíleli na projektech biologické války USA.“ „Rozdávat rady, které se hodí, nemají v úmyslu“.
Kategoricky tvrdit, že virus, vraždící tisíce lidí, je biologickou zbraní, zatím nemohu, uzavírá profesor. „Neříkám, že ty laboratoře pustily ebolu do oběhu schválně. Pro to žádný důkaz nemám. Mohlo jim prostě uniknout. Právě to je tím, na co se třeba plně soustředit.“
předchozí článek | další článek |