Michael Snyder: Na generaci baby boomu číhá kalamita
Michael Snyder
Bludný kruh zisku z cizí práce už neuživí ani americké důchodce
“Dnes odchází 10.000 těch, kdo se narodili za baby boomu, do starobního důchodu. Bude to tak den co den, měsíc co měsíc, rok co rok až do roku 2030. Jde o největší demografickou tsunami v dějinách Spojených států a my na ně jsme připraveni žalostně,“ startuje další zdrcující faktografie Michaela Snydera na webu The Economic Collapse.
Fanklub druhého pilíře jásá předčasně. Snyder žene podobné švindly na hrách. Z přiloženého originálu nabízíme aspoň excerpta:
„Během prvé poloviny tohoto století se počet amerických seniorů víc než zdvojnásobí. Jako země se však topíme v dluzích. Kde chceme po světě sehnat peníze na péči o všechny tyto lidi v pokročilém věku? Generace baby boomu je početná natolik, že Ameriku mění od základu v každé fázi svého věku.“ Po „většinu času však k horšímu“.
Ve fázi, kdy „naše populace rychle stárne“, zažívá „trvalý pokles i naše ekonomika“. Její dřívější gigantické výnosy – inkasované i jako parazitní renta z okolního světa – skončily hlavně na kontech horních deseti tisíc. V kasinu finančních trhů kasírují privátní zisky už jen za cenu znárodněných ztrát. Na existenční lochnesku to vyhání už i milióny amerických seniorů:
„46 procent všech amerických zaměstnanců“ – konstatuje Employee Benefit Research Institute – „má na penzi našetřeno méně než 10.000 dolarů a 29 všech amerických zaměstnanců méně než 1.000 dolarů.“
Jiný „průzkum ukázal, že 26 procent všech Američanů ve věku 46 až 64 let nemá žádné osobní úspory“.
„V roce 1991 plánovala, že půjde do důchodu v 65 letech, polovina amerických zaměstnanců. Dnes se týž počet snížil na 23 procent.“
Studie Boston College´s Center for Retirement Research ukázala, že k zajištění důstojného podzimu života „americkým zaměstnancům chybí 6.600 miliard dolarů“.
Průzkum CESI Debt Solutions tu mozaiku rozšířil o jiné zjištění: „56 amerických seniorů odchází do penze s nesplacenými dluhy na krku“.
„Američané ve věku 55 let a výš“ – prokázala studie, vzniklá na University of Michigan - jsou „dnes obětí 20 procent všech osobních bankrotů“. Ještě v roce 2001 to bylo jen 12 procent.
„Starobní důchody, garantované až do konce života, svým zaměstnancům zajišťuje jen 10 procent amerických soukromých společností.“
„Být zdravotnictví Spojených států zemí, byla by to šestá největší ekonomika na celé planetě.“ Dnes jím proteče „2.800 miliard dolarů ročně, už v roce 2019 to, díky stárnutí naší populace, bude 4.500 miliard“.
Medicare – systém zdravotní péče o seniory – však „v příštích 75 letech ochromí nekryté závazky, převyšující 38 tisíc miliard dolarů“.
V případě „systému sociálního zabezpečení to v příštích 75 letech bude 134 tisíc miliard dolarů“.
Nejde jen o milióny existenčních dramat. „I kdybychom neměli všechny ty ostatní masivní ekonomické problémy, s nimiž se v současnosti potýkáme, zruinovat naši ekonomiku dokáže už sama krize starobních důchodů.“
Zisk z cizí práce střečkuje v bludném kruhu. Na půdorysu, který diktuje, dobře už bylo. Jedině změna, která ho zbaví výsad posvátné krávy, vrátí důstojnost i miliónům amerických seniorů.
předchozí článek | další článek |