Titbits From Abroad
RSS RSS napište nám

Michael Snyder: Domy už i za dolar

You Can Buy A House For One Dollar Or Less In Economically Depressed Cities All Over America
Michael Snyder

„Střední třída zaniká“, „Amerikou se hrozivým tempem šíří chudoba“

“Nechcete dům za dolar? Položit tu otázku někdo vám, asi mu odpovíte, že  zní příliš lákavě, než aby to byla pravda. Právě to se teď ale děje napříč Amerikou ve městech, stižených největší ekonomickou depresí,“ píše Michael Snyder na webu The Economic Collapse.

„Je však i spousta důvodů, proč si koupi takového domu radno nechat projít hlavou dvakrát.“ Už třeba ten, že „řada měst, kde jsou dnes k mání ´gratis´, patřila kdysi k těm, co prosperovaly ze všech nejvíc“. Tak třeba „Detroit míval nejvyšší příjem na hlavu v celé zemi“. Teď jsou však „domů za dolar“   stovky v nabídce i tu.

Když se „milióny pracovních míst odstěhovaly do zahraničí, kdysi  prosperující komunity zdegenerovaly v rozpadající se, zdevastovaná doupata“. A tak tu „ne a ne udat ani nové domy, v nichž bydlívaly rodiny ze střední třídy“.

„Odehrává se to napříč Amerikou a to, čeho už jsme svědky, jen začátek…Tipněte si, kdo že to ´domů za dolar´ prodává nejvíc. Pokud jste tipovali ´federální vládu´, je to správně. Federální vláda prodává domy, konfiskované jako zástava, za jediný dolar rodinám s nízkými příjmy.“    

„Dřív ovšem, než vás to nadchne víc, než je záhodno,“ třeba uvážit i okolnosti, vybízející k opatrnosti:

Předně – „ty domy jsou většinou totálně zdevastované. Dostat je do stavu, kdy se v nich dá bydlet, vyjde na tisíce. Mnohé jsou plné azbestu a běžné jsou i vážné defekty v elektroinstalaci.“

Za druhé – „za dům, který koupíte, nesete plnou odpovědnost. Takže když se tam vlomí bezdomovec a zraní se, může to padnout na vaše konto“.

Za třetí – „mnohé z těch domů se nacházejí v lokalitách, kde řádí zločin“.  Galerka tu je s to „ukrást všechno, co k zemi nedrží šrouby“.

Za čtvrté – „v řadě měst, o nichž je řeč, platí vysoká sazba daně z nemovitosti. Místní úřady se je zoufale snaží zalidnit, aby jim nesly daně znovu. V řadě případů tu na daních za jediný rok zaplatíte víc, než kolik je reálná hodnota samotného domu“.

A tak to „ani zdaleka není takové ´terno´, jak se na první pohled může zdát“.

Ještě blíž k jádru věci míří jiná otázka: „Kde se tak masivní úpadek našich komunit bere?“ Jádro odpovědi je alarmující: „americká střední třída zaniká“ („is dying“). Trpí – řečeno s prominentním Time Magazine – „trvalou absencí ekonomické bezpečnosti“. Především to jí „znemožňuje hledět za rámec okamžitých potřeb“ - a „plánovat stabilnější budoucnost“.

Táž reportáž uvádí, že „úvěr, hrozící delikvencí, má 56 procent Američanů“.   A „49,2 procent Američanů pobírá minimálně jednu ze sociálních dávek“.  Federální vláda na ně – píše vlivný magazín - „za posledních pět let vynaložila astronomických 3.700 miliard dolarů“.

„Spojenými státy se šíří děsivým tempem chudoba.“ Ilustrací je už křivka, zachycující „likvidaci obchodních domů“. Business Insider odhaduje, že jich „zmizí až kolem 50 procent už během příštích dvaceti let“. Že „zůstanou jen v movitějších lokalitách“ (kde „bude dost peněz na to, aby přežily“).

„Velice rychle se stáváme ´dvojí Amerikou´. ´Dobrá Amerika´ dává těm za vodou stále na výběr ze spousty obchodů, kam se dá pohodlně dorazit vozem z jejich miliónových domů.

Ve ´špatné Americe´, zahrnující většinu z nás, se budou obchodní centra rušit a rozpadlé, zdevastované domy v sousedství budou na prodej za hubičku.“

Sklapovačky před Amerikou, líčenou jako ráj už na tomto světě, futrují dodnes i spoustu splachovacích kariér. Gratis je vysekává jen IQ, nižší než teplota žabí krve.