Tara Culp-Ressler: Zdraví podle příjmů
Rozdíly v průměrné délce života až kolem 20 let
Zpráva o zdravotním stavu populace, vydaná toto úterý – píše Tara Culp-Ressler – ukazuje znovu hned dvě alarmující skutečnosti. Právě v této, tak neobyčejně senzitivní sféře jsou na tom Spojené státy “markantně hůř, než jiné bohaté země”. Výzkum však “dokumentuje i stále hlubší propast mezi různými lokalitami”. Stále patrnější fakt, že “zdraví je nerozlučně spojeno s bohatstvím”.
“Zatímco lidé v bohatých lokalitách typu San Franciska či předměstí Washingtonu, D.C. jsou zdraví zhruba jako ve Švýcarsku nebo Japonsku” - komentuje to televizní kanál NBC News - “zdraví těch, kdo žijí v Apalačském pohoří či na agrárním Jihu je srovatelné s s obyvatelstvem Alžírska nebo Bangladéše”.
Magmatický dopad to má i na délku života. Například ve Fairfaxu, kde medián rodinného příjmu překračuje 100.000 dolarů ročně, činí průměrná očekávaná délka života kolem 82 let. V sousedním McDowellu se medián rodinného příjmu pohybuje kolem 39.000 dolarů. Průměrný očekávaný věk mužů tu činí jen 63,9 let. Tedy skoro jako v “chudších rozvojových zemích”.
Je to “zdrcující demografie” - míní Dr. Nancy Snyderman, šéfeditorka NBC pro tématiku medicíny.
Přiložený originál nabízí i přehledné mapy. Ilustrují teritoriální rozdíly v očekávané délce života mužské, resp. ženské populace. Jakkoli to u žen platí poněkud méně, u “Američanů obou pohlaví je pravděpodobnější, že zemřou dřív, žijí-li na Jihu”.
Cílem “Obamacare” - zdravotní reformy, prosazované Bílým domem – je obrousit aspoň nejdrastičtější z těchto hran. Na zvlášť “tvrdošíjný odpor” však naráží právě u “mnoha guvernérů jižních států”.
předchozí článek | další článek |