Michel Chossudovsky: Egyptský převrat, dálkový ovladač
Chuck Hagel a Martin E. Dempsey
Dirigoval i Mubaraka a Muslimské bratry
„Terčem masových protestů v Egyptě jsou Spojené státy a režim Muslimského bratrstva coby jejich zmocněnec,“ píše kanadský profesor Michel Chossudovsky, brilantní analytik světového dění. „Muslimské bratrstvo se procpalo až k vládní moci s podporou Washigtonu“. Spíš ale „jako ´náhražka´, než ´alternativa´ Husní Mubaraka, od počátku fatálně poslušného pokynů washingtonského konsensu“.
Na webu Military.com – upozorňuje autor – už stojí i následující: „(Ministr obrany) Hagel a (náčelník spojeného štábu ozbrojených sil) Dempsey volili perfektní taktiku... a dělali vše pro vyloučení dojmu, že v zákulisí děním manipulují Spojené státy“. Měli pádný důvod: Cílem „převratu“, jímž „armáda potlačila Muslimské bratrstvo“, je „zmanipulovat protestní hnutí tak, aby se předešlo vzniku skutečné vlády lidu“. „Svržení prezidenta Muhammada Mursího“ se tak „neděje proti zájmům Spojených států“; jejich vlivu má naopak „zajistit kontinuitu“.
„Spolupráce západních špionážních agentur s Muslimským bratrstvem má dlouhou historii.“ V případě British Secret Service sahá až do 40. let. Počínaje následující dekádou začala do „Muslimských bratrů pumpovat peníze CIA“. Hlavně pro jejich „potenci přispět ke svržení egyptského prezidenta Násira“. „Kontaktem těchto zákulisních vazeb byl Husní Mubarak.“
Jen co „arabské jaro“ vypuklo, „cílem Obamovy administrativy byla destrukce sekulárních vlád na Středním východě a v severní Africe“ - a prosazení takového „modelu ´islámského státu´, který by konvenoval geopolitickým a korporátním zájmům Spojených států“.
Samo „hnutí protestu proti Mubarakovi od počátku roku 2011 reagovalo na devastující následky reforem podle scénáře MMF“. Egypt s nimi začal „hned po první válce v Zálivu v roce 1991“. Dvacet let jejich aplikace vedlo k „pauperizaci egyptského lidu“ a „k ´otevření se´ egyptské ekonomiky přílivu ´zahraničních investorů´“.
Údolí Nilu - „egyptská ošatka s chlebem po více než 3.000 let“ - „bylo zdevastováno ve prospěch importu potravin ze Spojených států a Evropské unie“. Následující „deregulace cen potravin, plošná privatizace a úsporná opatření přinesly chudobu a masovou nezaměstnanost“. Poté, co „zkolabovaly sociální programy“, vypukla i „destabilizace egyptské ekonomiky a financí“. Cílem „změny režimu, inscenované Spojenými státy“ byla „kontinuita neoliberálních reforem“. Podmínkou „Mursího nástupu do čela státu byla akceptace ´ekonomické terapie´ MMF“.
Její přijetí Muslimskými bratry u koryt si šéfka MMF Christina Lagardeová nemohla vynachválit. Nad „partnerstvím na společné cestě“ se v Káhiře rozplývala ještě loni v srpnu. Nový „balíček makroekonomických reforem“, který tam přivezla, byl v režii „zahraničních věřitelů“ ještě víc, než ty dřívější. „Ekonomickou a sociální krizi, které sliboval předejít, tak jen dál vyhrotil“. Od Mubarakova pádu se „sociální podmínky dramaticky zhoršily. Nosným motivem masového protestu proti Mursímu byly makroekonomické reformy, převzaté z Mubarakovy éry”. Copyright na ně měla Wall Street.
Média líčí egyptskou armádu jako sílu, stojící fakticky „na straně hnutí protestu“. Mlčí však o „těsných vazbách předáků vojenského převratu s jejich protějšky ve Spojených státech“. Široce „inflitrována“ je i řada „součástí opozice proti vládě Muslimského bratrstva“. Tady je šedou eminencí hlavně americká Národní nadace za demokracii (National Endowment for Democracy, NED). Egyptskou Občanskou společnost Kifaya sponzoruje jiná americká struktura - Mezinárodní středisko za nenásilný konflikt (International Center for Non-Violent Conflict).
„Úkolem armády není chránit hnutí v ulicích. Právě naopak: cílem je povstání zmanipulovat a umlčet disent v zájmu Washingtonu. Úkolem převzetí moci armádou je vytvořit záruky, že pád vlády Muslimského bratrstva nevyústí v politickou změnu, vedoucí k erozi moci Spojených států nad egyptským státem a ozbrojenými silami.“
Vůči kritické vlně není imunní ani armáda. Její velení však „úkoluje Pentagon“. Ministr obrany Abdul Fatah Sisi je absolventem War College v Carlisle ve státu Pennsylvánia. Od chvíle, kdy egyptské ulice zavalily protesty, je „v permanentním telefonickém spojení s americkým ministrem obrany Chuckem Hagelem“ (přesná data a hodiny jejich konzultací uvádí portál Military.com). Generál Martin Dempsey, šéfující společnému štábu amerických ozbrojených sil, to dubloval s náčelníkem egyptského generálního štábu generálem Sedki Sobím.
„Pentagon“ - uvádí Military.com - „odmítl blíže specifikovat rozhovory mezi Hagelem a Sisim“. Egypt je „největším příjemcem americké vojenské pomoci hned po Izraeli. Egyptská armáda je pod kontrolou Pentagonu. Řečeno slovy generála Anthony Zinniho, bývalého velitele US Central Command (CENTCOM): ´Egypt je nejdůležitější zemí na teritoriu, za něž odpovídám, poněvadž mi otevírá přístup do celého regionu´.“
předchozí článek | další článek |