Titbits From Abroad
RSS RSS napište nám

Jacob Heilbrunn: Nabídne Snowdenovi azyl „Mutti Merkel“?

Why Germany Might Offer Snowden Asylum

Špionáž proti spojencům je parádním dupancem na hrábě

The National Interest vychází šestkrát do roka. Roku 1965 ho založil Irving Kristol, praotec neocons. I dnes si tam považují psát Richard Pipes či Robert Conquest. Celá pretoriánská garda Ameriky, zfetované arogancí moci.

Na internetovém portálu, vydávaném pod stejnou hlavičkou, však právě vyšel článek i Jacoba Heilbrunna. Poštívá už titulkem – Proč by mohlo Snowdenovi nabídnout azyl Německo (Why Germany Might Offer Snowden Asylum). Tak neotřelé inspiraci nelze upřít propagaci. Zvlášť tam, kde nic podobného nehrozí: 

„Po odhalení, že NSA špehuje i Evropskou unii, nabrala kauza Edwarda Snowdena svěží a nečekaný obrat. Obamova administrativa si utírala tvář už od vejce vrženého zprávou, že čínské počítače hackovala právě v době, kdy obviňovala Peking z útoků na americké sítě. Teď se to obrací v ságu o amerických kyberútocích. A tak ani není divu, že Obamova administrativa reagovala tak podrážděně, když Snowden začal zpívat. Co dalšího má asi ještě v rukávě?“

Der Spiegel, který „masivní špionáž USA proti nejbližším americkým spojencům“ odhalil, provází „letitá historie sólokaprů z cifršpiónských čeřenů“. Ostatně „americkou špionáž proti německým občanům“ už dřív „vyšetřoval i úřad německé federální prokuratury“. USA – píše týdeník teď - „v Německu monitorují 500 milionů komunikací měsíčně“. NSA špehuje – nabízí jako dezert - i činitele Evropské unie. „Představitelé Německa reagují s rozhořčením – ministryně spravedlnosti Sabine Leuthesserová-Schnarrenbergerová říká, že jí to připomíná ´studenou válku´.“

„NSA dosud tvrdila, že v zahraničí loví data pro boj s terorismem. Poslední únik informací však ukazuje, že nemluvila pravdu. Že lhala, přejete-li si to méně zdvořile.  Lže se Američanům, lže se Evropanům, lže se všemu, co má uši. Tak už to chodí, může-li moloch státní bezpečnosti svou existenci a expanzi obhájit jen permanentními poukazy na potřebu nových úkolů.“ „Lidí, která má nově špehovat.“ „Kauz, které má nově rozkrývat.“

V Německu averze, vyvolané skandálem kolem NSA, násobí i „reminiscence na nacistickou éru, kdy stát aspiroval na totální kontrolu života občanů“. Proti hřišti NSA byla jen „trpaslíkem“ i „východoněmecká Stasi“.

Tím víc právě tu „nedůvěra k Americe, značná už předtím, dosáhne cynismu o výši Mount Everestu“: „Úvodník mainstreanového Der Tagesspiegel klade otázku, dá-li se Amerika považovat za demokracii. Za Bushe měli Němci Ameriku za ´darebácký stát´ (´rogue state´), nebezpečnější než Írán. Obama měl být spasitelem. Místo toho přišla deziluze.“

Na „transatlantické vztahy“ to může mít „nepředvídatelný dopad“. V sázce jsou jak „evropská účast v americkém protiteroristickém snažení“, tak „ekonomické NATO“.

„Frau Angelu Merkel“ - „známou coby Mutti“ - čekají říjnové volby. Snowden je - „pro Evropu i pro Rusko - „freedom fighter“, co hází rukavici „despotickému státu, ovládanému státní bezpečnosti“. Chce-li kancléřka víc „větru do plachet“, může „Snowdenovi nabídnout azyl“. Předvede tak svou „nezávislost na Americe“. „Uvolní vztahy s Ruskem“ (i to chce mít „hlavolam co nejdřív z krku“). Renomé „lídra, jemuž nechybí benevolence ani mazanost“, by tak rázem získala i „Mutti“.

Když depku nekrotí valium ni bourbon, zbývá jen špílec ve stylu dada: “Mutti by mladého Snowdena mohla přijmout s otevřenou náručí“. Rovnou „na berlínském letišti Tegel“. A v „zánovních lederhosen“. Hned nato by ho mohla dát dohromady se „šmrncovními kapelami“. Protáhnout „zahradními putykami“. A „poslat na práci do Bavorska, hight-tech spolkové země“.

Tady by mohl „své nové vlasti píchnout proti budoucím kyberútokům z Ameriky. Zvláštní služby už německému státu přece prokázal.“   

Velký Bratr šlape na hrábě. Porcelán, který mu chrastí pod nohama, detekuje i jeho pretoriánská garda.