Reuters: Tel Aviv na tapetě Výboru pro práva dítěte OSN
Vězní a používá jako „informátory“ a „lidské štíty“ i tisíce dětí
“Palestinským dětem v Gaze a na Západním břehu, ukořistěných Izraelem v roce 1967, se soustavně upírá rodný list a přístup ke zdravotní péči, solidní vzdělání i čistá voda,“ shrnují Reuters zjištění zprávy, vydané Výborem pro práva dítěte OSN.
Mozaika, kterou sestavil, skandály rozhodně neskrblí: „Palestinské děti, zatčené armádou a policií, jsou systematicky vystaveny ponižujícímu zacházení a často i mučení, vyslýchány v hebrejštině, jazyce, jemuž nerozumí.“ Propuštěny jsou – pokud vůbec - „jen když podepíší záznam o svém výslechu v hebrejštině“.
Zprávu zpracovalo 18 nezávislých expertů. Nezpochybňují ani izraelské bezpečnostní zřetele, ani to, že izraelsko-palestinský konflikt si vybírá oběti i mezi Izraelci. Mlčením ovšem nepřecházejí ani fakt, že na straně Palestinců jsou neporovnatelně větší – tím spíš je-li řeč o dětech:
„Za sledované období byly stovky palestinských dětí zabity a tisíce zraněny.“ Hlavně následkem „vojenských operací, zvláště v Gaze, kde stát pokračoval v leteckých a námořních úderech na hustě osídlená území s významnou přítomností dětí.“
Jen za posledních 10 let bylo zatčeno, vyslýcháno a drženo ve vazbě na 7 tisíc Palestinců mladších 17 let. Některým z nich ještě nebylo ani deset. I řada neplnoletých je „před vojenské soudy předváděna v poutech a s řetězy na nohou“. Mnohdy „po celých měsících, strávených na samotce“.
Vyděračský teror – konstatuje dokument – sráží i řadu palestinských dětí do role „informátorů“ izraelských represivních složek. Nezletilých Palestinců se využívá i jako „lidských štítů“. A to jak „před vojenskými vozidly“ („jako deterent proti házeným kamenům“) - tak dokonce i „na vstupu do potenciálně nebezpečných budov“.
Armádní ani policejní předpisy to sice přímo nelegalizují. Ty, kdo se k tak perverzním praktikám uchýlí, však čeká postih jen výjimečně. Bývá výsměchem všemu, o čem je elementární lidskost. Zpráva to ilustruje kauzou Palestince, jemuž bylo teprve devět. Pod izraelskou hlavní musel prohledávat zavazadla, podezřelá z hrozícího bombového atentátu. Ten, kdo tou hlavní mířil, vyvázl jen s tříměsíčním kázeňským trestem.
Zato i řada palestinských dětí je znovu a znovu „odsouzena až na 20 let vězení“ - mnohdy právě jen za pár kamenů, hozených po izraelských uniformách. Expertům Výboru pro práva dítěte OSN to nepopřeli ani ti, kdo ty uniformy nosí.
K Úmluvě o právech dítěte, schválené Valným shromážděním OSN koncem 80. let, se připojilo 193 zemí (odmítly jen Somálsko a Spojené státy). Zpráva, citovaná agenturou Reuters, je už druhou v pořadí (po shodně koncipovaném dokumentu z roku 2002). I tentokrát konstatuje, že „kruté a nepřetržité porušování práv palestinských dětí a jejich rodin“ způsobuje už sama „dlouhodobá nelegální okupace palestinských území“ - a „nezákonná expanze židovských osad“, spojená s „konfiskací a destrukcí“ palestinských domů a existenčních zdrojů.
Zpráva vyslovuje „politování“ i nad „tvrdošíjnou nevůlí“ izraelských úřadů vyhovět požadavkům, které jim – ve vztahu k postavení dětí na okupovaných palestinských územích a Golanských výšinách - Výbor pro práva dítěte OSN adresoval už na základě minulé hodnotící zprávy.
Lekce z humanismu, prudí-li jimi Tel Aviv – a jeho agresívní lobby - jsou chucpe. Tak jako v dnešním světě jen máloco.
předchozí článek | další článek |