Titbits From Abroad
RSS RSS napište nám

Michel Chossudovsky: Papež v nomenklatuře predátora?

“Washington’s Pope”? Who is Pope Francis I? Cardinal Jorge Mario Bergoglio and Argentina’s “Dirty War”
Jorge Mario Bergoglio,nyní papež František I.

Navenek skromný František zřejmě nemá vůbec čisté ruce

Jorge Mario Bergoglio to – už jako František I.  - vzal z konkláve autobusem. I pro kufr do hotelu, kde nocoval ještě jako kardinál, se prý vydal sám a po svých. To neimponuje jen naduté privatizační galerce.

Opojení však hrozí trpká blamáž. Včas před ním varuje i profesor Michel Chossudovsky. Kanadský Global Research, který řídí, pracuje s impozantní databází. V článku, vydaném hned po Bergogliově intronizaci – Papež Washingtonu? Kdo je papež František I.? Kardinál Jorge Mario Bergoglio a argentinská „špinavá válka“ - z ní profesor loví šokující fakta:

Bergoglio se stal provinciálem jezuitů v Argentině už roku 1973. Byl tak „nejvyšším jezuitou Argentiny za vojenské diktatury, vedené generálem Jorge Videlou (1976-1983). Vojenskou juntu podporoval ze zákulisí Washington. Kissingerův první zástupce pro Latinskou Ameriku William Rogers mu (Kissingerovi) dva dny po převratu řekl: ´můžeme očekávat solidní porci represí, možná i dost krve´ (National Security Archive, 23. 6. 2006).“

Ironií osudu - pokračuje Chossudovsky - byl „právě týden před investiturou kardinála Bergoglia za papeže zahájen v Buenos Aires proces, mající vyšetřit všechny zločiny spáchané pod hlavičkou Operace Kondor, koordinované kampaně několika latinskoamerických diktatur se Spojenými státy za zády, které v 70. a 80. letech pronásledovaly, mučily a vraždily desetitisíce oponentů těchto režimů“.

Tím, kdo hrál „ústřední roli“ ve všem, co mělo „juntě dodat legitimitu“, byla právě „katolická církev“. Jezuitský řád, vedený Bergogliem, nezůstával pozadu. Jako „konzervativní, o to však vlivnější frakce“ -  „těsně spjatá s argentinskými ekonomickými elitami“ - „stál pevné za vojenskou juntou“ dokonce i „proti levici v perónistickém hnutí“.

„Videla a další aktéři puče dostali požehnání od arcibiskupa v Paraná Adolfo Tortoly, který byl i vikářem v ozbrojených silách. V den převratu měli vojenští předáci dlouhou poradu s vedením katolické hierarchie. Tortola vyzval Argentince ke ´vstřícné spolupráci´ s novou vládou (The Humanist, leden 2011).“

Sám Jorge Videla v interview listu El sur, poskytnutém už na své doživotní samotce, neskrýval, že “katolickou hierarchii pravidelně informoval o své politice ´mizení´ politických oponentů”. Že mu   “katoličtí hodnostáři poskytovali rady, jak to politicky ´zvládat´”. Právě o “špinavé válce” proti levicovým aktivistům měl - jak to stojí v jeho interview za katrem – vést “mnohé debaty” s tehdejším zemským primasem Raúlem Franciskem Primatestou a dalšími biskupy i s papežským nunciem  Lunghim (Tom Henningan: Former Argentinian Dictator Says He Told Catholic Church of Disseapeared, Irish Times, 24. 7. 2012).  

V roce „2005 právnička Myriam Bregman, angažující se na obranu lidských práv, vznesla trestní žalobu proti kardinálu Jorge Mario Bergogliovi za spoluúčast při únosu dvou jezuitských kleriků vojenskou juntou v roce 1976“. O pět let později „obvinili dva z těch, kdo ´špinavou válku´ přežili, kardinála Jorge Mario Bergoglia z napomáhání únosu členů Tovaryšstva Ježíšova Franciska Jalicse a Orlanda Yoria (El Mundo, 8. 11. 2010)“.

Kardinál se k soudu dostavil až napotřetí – a „vypovídal velice vyhýbavě“. Už v Los Angeles Times z 1. dubna 2005 však stálo: „Minimálně dva případy se týkaly přímo Bergoglia. V jednom se vyšetřovalo mučení dvou dvou jezuitských kleriků – Orlanda Yorii a Franciska Jalicse – unesených roku 1976 ze slumů, kde kázali teologii osvobození. Yorio obvinil Bergoglia z toho, že ho fakticky vydal eskadrám smrti“.

Šlo jen o „špičku ledovce“, pokračuje Chossudovsky. Už zmiňovaná Myriam Bregman psala: „Bergogliovy vlastní výpovědi potvrdily, že církevní hodnostáři věděli od počátku, že junta mučí a vraždí jejich spoluobčany, přesto však veřejně podporovali diktátory. Diktatura by bez jejich rozhodující             podpory nemohla fungovat.“ (Los Angeles Times, 1. 4. 2010).

Chossudovsky to v přiloženém originálu koření i dvěma fotografiemi. Na jedné se na sebe Bergoglio s generálem Videlou přátelsky culí. Na druhé vkládá jezuita do úst masového vraha hostii. Tedy symbol rozhřešení, jak ví i každý agnostik - jak se ateistům říká v Americe.   

Junta – připomíná Chossudovsky – změnila Argentinu v jednoho z prvních pokusných králíků „šokové terapie“. Hodokvas parazitního „neoliberalismu“, ordinovaný pak i euroatlantické civilizaci, testovali na lidech jako první právě Pinochet a Videla. Kupní síla argentinského obyvatelstva klesla o 30 procent už za prvé tři měsíce vlády junty.

Pučisté, agilně podporovaní špičkami kléru, povraždili 22.000 svých odpůrců už v letech 1976 – 1978. Další tisíce pobili po následující roky své vlády. Argentinský klérus neměl v těle ani tolik cti, jako ten v Chile. Tady se církev komplicem vrahů nestala. Chilský „kardinál Raul Silva Henriquez – na rozdíl od Argentiny – vojenskou juntu odsoudil“. A klérus tu – „v příkrém kontrastu s Argentinou“ - pomáhal „mírnit příval politických vražd a a porušování lidských práv“.

„Pokud by Jorge Mario Bergoglio zaujal podobný postoj, jako kardinál Raul Silva Henriquez“ - píše  Chossudovsky natvrdo – “zachránilo by to tisíce životů.“     

Teď, když šéfuje Svaté stolici – obává se profesor – to zkomplikuje i soudní proces, běžící proti kápům a komplicům Operace Kondor. Nadílka posledního konkláve bude mít „široké geopolitické důsledky pro celou Latinskou Ameriku“. Že právě v tomto regionu je „politicky velmi vlivná“, je „dobře známo i architektům zahraniční politiky Spojených států“. A poněvadž se tu „řada vlád staví proti hegemonii USA, dalo by se čekat – tím spíš s ohledem na Bergogliův životopis – že nový papež František I. bude hrát de facto diskrétně zákulisní politickou roli jménem Washingtonu“.

Právě s takovým papežem v čele bude „hierarchie katolické církve v Latinské Americe znovu efektivně manipulována, aby podvracela ´pokrokové´ (levicové) vlády, a to nejen v Argentině, ale napříč celým regionem, včetně Venezuely, Ekvádoru a Bolívie“.

Bez souvislosti zřejmě nebude ani to, že volba nového papeže proběhla jen týden po úmrtí Huga Cháveze.

Svou váhu však nemělo kde shodit ani to, co přimělo k rezignaci Benedikta XVI. (srv. Teokracie, pedofilie, finanční oligarchie z 25. února). Vatikán se už roky topí ve finančních skandálech. Porušuje i normy proti praní špinavých peněz. Když mu to loni vytkl už i orgán EU, italská centrální banka obstavila část vatikánských účtů. V papežském mikrostátu zakázala i platby kreditními kartami. Prohibice většiny finančních služeb tu platí i pro italské komerční banky. Ettore Tedeschiho, šéfa Ústavu pro věci víry - jak zní svatouškovský název té vatikánské - vyšetřuje prokuratura.

Jeho nástupce už nevybírali kardinálové. Dodal ho americký head-hunter, najímaný finančními oligarchy. Ač je to také Němec – Ernst von Freyberg - Benedikt XVI. ho předtím jaktěživ neviděl. O to blíž prý má k oběma mamonářským klanům – Rothschildů a Rockefellerů. Ty loni v květnu uzavřely nový holport. Jeho součástí – tvrdí zasvěcené zdroje – má být i restrukturalizace vatikánských financí. Freyberga provází renomé experta na fúze a akvizice. Kamkoli vrazí nohu klany, spojené květnovým holportem, charita (natož křesťanská) je to poslední, co hrozí. Trofeje, jakou je Svatá stolice, vydojí pokaždé i politicky.

Většině katolíků se o ráji na Zemi může jen zdát. Tím víc jim jde po krku dnešní krize. Lavírovat musel i Vatikán. Sám se však – navrch k finančním skandálům – topí i v červených číslech. Obojí bylo nástrojem vydírání, neúnosného i pro konzervu, jakou byl minulý papež. Oč nekřesťanštější jsou poměry, tím víc se po Vatikánu žádá, aby jejich oběti držel v chomoutu bohabojné pokory. Bergoglio je z hierarchie, která to neodepřela ani pučistické juntě. Jejímu šéfovi dával rozhřešení. Dva Ježíšovy tovaryše, hlásající teologii osvobození, vydal jeho soldatesce. Jsou to jediné hříchy jezuitského provinciála? Co všechno ještě leží v sejfech služeb, jež měly tehdy na povel i generála, velícího puči? Teď si Bergoglio nosí kufry i jako Svatý otec. Zná někdo lepší mix pro časy, kdy se hroutí Pax Americana?

„Zákulisní operace a propaganda Spojených států se rutinně angažují při ovlivňování voleb v různých zemích světa. Státní department Spojených států vyvíjí rutinně nátlak na členy Rady bezpečnosti OSN,“ připomíná Chossudovsky.

A táže se: „Pokusila se vláda Spojených států ovlivnit i volbu nového papeže? Byl jejím kandidátem Jorge Mario Bergoglio? Vedly zákulisní tlaky, ze skrytu vyvíjené Washingtonem uvnitř katolické církve, k volbě papeže, který bude věrně sloužit zahraničněpolitickým zájmům Spojených států?“