Titbits From Abroad
RSS RSS napište nám

Cam McGrath: Ovoce chaosu na export

Democracy Tastes Bitter as Poverty Bites
Dva roky po revoluci, obyvatelé chudé čvrti na oslavy nemají

“Revoluce” na dálkový ovladač lámou rekordy devastace

Káhirský řemeslník Ala Músá se usadil tam, jako před dvěma roky, píše Cam McGrath na portálu agentury Inter Press Service (”Žurnalistika a komunikace za globální změnu”). Tehdy na jeho ručně psaném transparentu stálo Chléb, svobodu, důstojnost! Ten, co drží v rukou teď, volá už jen Chléb, chléb, chléb!

Proti Mubarakovi chodil demonstrovat v naději, že pomůže “skoncovat s dusivou korupcí a vládními represemi, blokujícími všechny únikové cesty z nouze”. Stal se však, jak říká, pravý opak: “Den co den slyšíme jen samé sliby, nezlepšuje se však zhola nic. Je to ještě mnohem horší, než za Mubaraka.”

Dílnička, v níž Músá zdobil lampy, zkrachovala. Jemu nezbývá, než “hledat práci v neformálním sektoru”. Tady “neplatí žádné pracovní právo”. “Žijeme z ruky do huby,” říká i sedmadvacetiletý Ramy Šáhil, do roku 2011 zaměstnaný u jedné americké firmy. Teď dělá taxikáře. Měsíčně dá dohromady kolem 120 dolarů. S druhým dítětem na cestě je to pozvánka do existenční soutěsky.

Kvartální informace o stavu výživy, sestavovaná za asistence Světového potravinového programu    (WFT), uvádí, že své “základní potřeby” není s to saturovat 86 procent domácností. Minimálně čtvrtina populace už žíje z méně než dvou dolarů denně.

“Muslimské bratrstvo se o chudinu zajímá, jen když potřebuje její hlasy,” říká Šáhil.

“Zhoršování ekonomické situace se však” - všímá si autor reportáže - “víc, než proti islamistům, obrací proti samotnému demokratickému procesu.”

Chudák Músá nemá tušení, jak je to s “revolucemi” na dálkový ovladač. Nedělají se kvůli těm, kdo jdou z kola ven. Je to export satrapů. Muhammad Mursí je z “Muslimských bratrů”. Má však i diplom americké univerzity. “Bratři” jsou na tom se službami - britskými i americkými – zhruba jako Usáma. I oni to s nimi – už dlouhé desítky let – koulí stylem, který s tím nechodí na buben. Mubarak se tou vazbou honosil. Americe to nekazilo jen renomé. Už jí moc lezl i do peněz. Zvlášť teď za krize.

Zůstat v Káhiře vše při starém, Músá a Šahil na tom nejsou o nic lépe. Tím mazanější rošádou jsou “Muslimští bratři” u koryt. Hrozny hněvu bude sklízet síla, vnímaná jako kontrapunkt Velkého Bratra. Tím víc to zkomplikuje terén těm, kdo razí civilizovaná východiska. Tím volnější ruce bude mít Velký Bratr, až inscenace s “bratry” dopadne ještě hůř, než ta se Sadatem a Mubarakem. Vsadí-li jen na další palácový převrat? Nebo na “humanitární” masakr?

“Revoluce” na dálkový ovladač lámou rekordy devastace. Výjimka ze železného pravidla není známa.