Titbits From Abroad
RSS RSS napište nám

Ismail Salami: Radioaktivní pohádka o Íránu

Nová americká „expertíza“ si cucá z palce jako ta o „iráckých zbraních hromadného ničení“

Dr. Ismail Salami – řídí i hojně navštěvovaný website Press TV – je íránský intelektuál, zdobený špičkovou erudicí a širokým mezinárodním renomé. Koho do očí netlačí klapky, pozná to i podle jeho stylu a jazyka. Tentokrát bere po letech 155 stránek „expertízy“, požadující od Obamy přitvrdit protiíránské sankce – a urychlit i přípravy leteckých a raketových úderů na íránská jaderná zařízení.

Dokument, který cupuje, nese tradičně jezuitský název - „Americká strategie nešíření pro měnící se Střední východ“ (míněno „nešíření jaderných zbraní“). Ke čtyřem „jaderným expertům“, kteří ho sepsali, patří i Mark Dubowitz. Řídí „Nadaci na obranu demokracie“, působící „pod kuratelou sionistické lobby“. Nearomatická stopa se vleče i za dalším z autorů, fyzikem Davidem Albrightem, ředitelem Ústavu pro vědu a mezinárodní bezpečnost (ISIS). Právě on se totiž zviditelnil jako kápo alchymistů, „garantujících“ objevit už „irácké zbraně hromadného ničení“. Jejich „akutní hrozbou“ - ač je nikdo neobjevil dodnes – zdůvodnili Bush s Blairem svůj útok na Bagdád, mající na svědomí úděsné lidské ztráty i materiální škody.   

Kdo by to s „nešířením jaderných zbraní na Středním východě“ myslel opravdu vážně, musel by si posvítit především na Izrael. Ten, ač jich má léta stovky, nepodepsal dodnes ani Smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Naproti tomu Írán – připomíná Salami – je jejím signatářem od samého počátku.

Tématem nové „expertízy“ je sice „měnící se Střední východ“, celá je však jen „jadernou pohádkou o Íránu“. Ač má 155 stran, znovu jen opakuje „mýty a lži“, jež nikdo ničím věrohodně nedoložil. Docela trapnou reprízou – jak to Salami dokumentuje – je i formulačně. Bajky o „íránském jaderném zbrojení“ totiž podává v téměř identickém balení, jako propagandistická příprava agrese před deseti lety.

Skutečně nové jsou tak v celé „expertíze“ vlastně jen dva prvky. Jednak požadavek, aby se k „mezinárodní izolaci“ Teheránu co možná přispělo i „změnou režimu“ v Sýrii. Druhá novinka tkví v kouzlu nechtěného. „Expertíza“ se dožaduje „otevřených vojenských úderů“. Anglicky tedy „overt“ - coby protipólu „covert“. Ten je v hantýrce zvláštních služeb – hlavně ve spojení „covert actions“ -  synonymum pro „dirty tricks“ („špinavé triky“). A tedy akce, prováděné „ze tmy“ a zatloukající, kdo za nimi stojí – a mající o to volnější ruce i k páchání hrdelních zločinů.  

Slova, použitá autory „expertízy“ - poznamenává Salami – byla „zvolena záměrně a pečlivě“. Požadují-li se „otevřené“ (overt) kroky, „výslovně se tím přiznává, že vláda Spojených států v minulosti praktikovala také ´utajené operace´(covert operations)“ - „atentáty jaderných specialistů i infiltraci a destrukci počítačových systémů“. To se ostatně – upozorňuje íránsky autor – uvádí i v samotné „expertíze“. Dokládá to následující citací: „Zprávy v tisku indikují nasazení sabotáže s cílem zpomalit íránský jaderný program, zahrnující infiltraci a destrukci napájecích sítí a kybernetické útoky, mající vést k fyzické likvidaci programu. Uvážlivou aplikací tohoto nástroje by Spojené státy měly pokračovat v úsilí udržet íránský jaderný program v mezích.“

Autorům „expertízy“ jakoby nestačilo, jak děsivé tragédii už jejich prolhané fabulace posloužily v Iráku. Jsou „morbidně posedlí“ - píše Salami - „snahou vydláždit cestu nové pustošivé válce na Středním východě“. „Pohádka o íránském jaderném programu“ hrozí velice radioaktivními následky.