Morgenpost: Bundeswehr v Afghánistánu už 17 let – a konec v nedohlednu
Třebaže „vojenská mise v Afghánistánu běží již osmnáctým rokem,“, píše německý list, „týden před parlamentními volbami se tam situace dál zhoršila“. Jen za rok 2018 se podle nevládní organizace International Crisis Group počet lidských obětí odhaduje na 20 tisíc. A tedy víc než loni a dokonce i víc než v Sýrii.
„Masívní intervence Spojených států a Velké Británie, zahájená 7. října 2001 v reakci na útok z 11. září v New Yorku, zemi v Hindukuši za 17 let ani neosvobodila od terorismu, ani nedovedla k míru. ´Je to variace na strategický pat,´ tvrdí expert SPD pro otázky obrany Hans-Peter Bartels. ´Ani porážka, avšak ani vítězství.´“
„Bundeswehr se do mise zapojil už v roce 2001. Od té doby je pravidlem, že se mise prodlužuje na další rok, naposled letos v březnu. Spolkový sněm vsadil na výdrž. Levice požaduje vojska stáhnout domů, Zelení razí strategii exitu. Jejich bývalý poslanec Hans–Christian Ströbele nemá pochyb, že ´pokud by bylo řečeno už ve chvíli, kdy padlo prvé rozhodnutí o vyslání vojsk, že je to na 16 nebo 17 let, usnesení by ve Spolkovém sněmu potřebnou většinu nezískalo.´ Kritických hlasů, připouští předseda výboru pro obranu, Wolfgang Hellmich (SPD), však přibývá i uvnitř vládnoucí koalice.“
„´Do Afghánistánu jsme šli v prvé řadě ze solidarity s USA,´ rekapituluje Bartels. ´Dokud tam budou Američané, neodejde ani bundeswehr. Nakonec musí dojít na afghánské řešení, tedy na politické dohodu. Došlo to už i Američanům-´“
„Strategie vedoucí mocnosti zní ´Fight and Talk´ (Bojovat a vyjednávat). Tedy na jedné straně masívní útoky a na druhé nabídky zasednout za jednací stůl. ´Talibán se ovšem přinutit nedá,´ tvrdí Hellmich. Prezident Ašraf Gháni právě znovu vypověděl příměří, protože je Talibán nedodržoval. A to s cílem všemi prostředky zabránit říjnovým parlamentním volbám, konaným s tříletým zpožděním.“
„Zatímco německá veřejnost si na vzdálenou válku už zvykla a vytěsňuje ji z mysli, kdežto spolkové země odsouvají uprchlíky zpátky do Afghánistánu, situace se zhoršila. Pro Hellmicha zůstává otázka, co dál, ´otevřená´. Možná prý nezbude než svolat o Afghánistánu novou mezinárodní konferenci. Slova sociálního demokrata vyznívají docela bezradně.“
„Spolková kancléřka Angela Merkelová (CDU) dává nad tím, že ´jednotka drží pozice´, najevo svou hrdost. ´Leckdo sice říká, že než se rozhodneme, trvá nám to celou věčnost,´ nechala se slyšet na poradě bundeswehru. ´Ano, někdy nám to skutečně trvá trochu déle, než jinde. Jakmile tu však už jednou jsme, zůstaneme tu tak dlouho, jak dlouho bude potřeba.´ To, že Sovětský svaz své jednotky koncem 80. let z Afghánistánu stáhnul, byla podle kancléřky chyba. Práv ta by se podle ní opakovat už neměla.“
Jen během letošního září došlo na 465 útoků, píše německý list. Neobešel se bez nich ani jeden jediný den. V rámci „operace NATO, nazvané Resolute Support, školí afghánské jednotky vojáci z 39 států. Mají je zformovat, vycvičit a poskytnout jim instruktáž tak, aby byly ve finále s to ´vzít osud země do vlastních rukou´ (Merkelová). Přání a skutečnost se však rozcházejí. Podle amerických údajů se počet afghánských vojáků a policistů letos oproti loňskému stavu snížil o více než 35 000. Fluktuace je skutečně značná, někteří umírají a jiní dezertují. Trvalou hrozbou jsou přitom i ´útoky z vlastních řad´.“
„V severní provincii Baglan usmrtil Talibán v polovině srpna minimálně 40 příslušníků bezpečnostních sil a dalších 50 při útoku na vojenskou základnu ve Fariab. Stovky bojovníků na obou stranách, ale i civilistů, zahynuly v Gasni na východě země, 68 při útoku v Nangarhar.“
„Stín násilí dolehl už na samotný počátek registrace voličů od poloviny dubna. OSN avizovala, že útoky islamistů zabily už za prvý měsíc 86 civilistů. Podle oficiálních údajů kontroluje Taliban 14 % země, uvádí se však i 50 % a boje probíhají už takřka všude.“
„Berlín zprávy, podle nichž jsou povstalečtí bojovníci lépe vyzbrojeni, a to i přístroji pro noční vidění a laserovými zaměřovači, iritují. ´Kdo jim je asi dodává?´ táže se Hellmich."
„´Vojáci přirozeně nemohou nevidět, že se bezpečnostní situace nijak nelepší,´ říká o svých rozhovorech v německé jednotce expert pro otázky obrany. ´Mnozí si kladou otázku, má-li to vůbec nějaký smysl. Pokud bychom však odešli teď, nedozírné ztráty by pocítili hlavně samotní Afghánci. Bartelsovo rezumé k nejrozsáhlejší civilně-vojenské misi v dějinách Spolkové republiky zní následovně: ´Afghánistán není pro budoucí západní intervence rozhodně vzorem. Lekce, plynoucí z této mise, je třeba brát velice vážně.´“
„39 států, které se účastní ´Mission Resolute Support´, má v zemi na 16. 000 vojáků, z toho až 1.300 je z bundeswehru. Ti všichni žijí v zabezpečeném kempu a přesouvají se zemí pancéřovanými vozidly. Jejich ochrana je na prvém místě. ´Krevní daň´ konfliktu platí v prvé řadě Afghánci, hlavně policisté. Nejsou dostatečně vyškoleni, ani vyzbrojeni. A pak samozřejmě civilní populace.“
„Ze zprávy, zveřejněné misí OSN Unama, vysvítá, že jen od ledna do konce srpna připravily o život minimálně 1.065 civilistů sebevražedné atentáty, nálože odpálené z automobilů či jiných pozic – což je víc, než kdykoli dřív. Spíš než radikálně islamistickým militantům Talíbánu se přičítají teroristické síti IS, Na útěku je přes 200 000 lidí.“
„Zpráva o 21 stranách, předložená Parlamentnímu shromáždění NATO, si nebere servítky: Země je podle ní vystavena ´expanzí stále masívnějších povstání´, zatímco jsou její ´instituce oslabují intenzívní mocenské střety a korupce´. Afghánským ozbrojeným silám přičítá vážné nedostatky ve ´velení, zpravodajském zázemí, ochraně, osvětové činnosti, logistice i koordinaci mezi jednotlivými složkami a institucemi´.“
„Spolková vláda vyplatila do svěřeneckého fondu pro afghánské ozbrojené síly od roku 2009 minimálně 450 miliónů EUR. ´Stabilizačních dolarů´ už přitekly celé miliardy, z velké části však zřejmě zmizely na kontech různých klanů.“
„Citelné snížení stavu jednotek NATO od roku 2014 a s tím spojená ztráta příjmů znamenala podle zprávy spolkové vlády naprostý ´šok pro afghánskou ekonomiku´, která je beztak na dně. Afghánské suroviny jsou mnohonásobně zhodnoceny mimo zemi svého původu, v Pákistánu. To tady se z ovoce vyrábí džus, mele obilí a zpracovávají polodrahokamy.“
„V Afghánistánu vzkvétá jediné řemeslo. Podle zprávy UNODC, instituce OSN pro boj proti narkobyznysu, se produkce opia v roce 2017 zvýšila o dalších zhruba 63% na 9.000 tun. ´Ze špatných zpráv,´ poznamenává expert pro otázky obrany Bartels, ´se stala temná rutina´. A to je dost možná i jediná opravdová konstanta.“
předchozí článek | další článek |