Nick Turse: Zabij, cokoli se pohne: Skutečná americká válka ve Vietnamu
500 dětí, povražděných v My-lai, nebylo “ojedinělou anomálií”
Kniha Zabij, cokoli se pohne: Skutečná americká válka ve Vietnamu (Kill Anything That Moves: The Real American War in Vietnam) vyšla před pár dny. Nick Turse na ní pracoval 12 let. Sám se v roce 1975, kdy indočínská aplokalypsa končila, teprve narodil. Tím méně mu poutají ruce jakékoli zábrany.
Dejme slovo aspoň pár ohlasům. Těm, co Nick Turse vyvolal mezi vietnamskými veterány z americké strany:
Turseho text je – píše Andrew Bacevich, plukovník ve výslužbě - “nejúplnější dokumentací o brutalitě a obludnostech, lemujících americkou válku ve Vietnamu (…) Tvrdit i po jejím zveřejnění, že My-lai byla ojedinělou výjimkou, je naprosto neudržitelné.”
Tom O´Brien - laureát ceny National Book Review za jiný “vietnamský” titul (Věci, jež se jim vryly do paměti; The Things They Carried) – má Turseho knihu za “unikátní mozaiku válečných zločinů – genocidy, mučení, mrzačení a znásilňování – páchaných americkými vojáky nad rámec všeho, o čem je vojenské angažmá”. Je tím působivější, že “staví na vlastních záznamech a hlášeních samotných ozbrojených složek USA, tajených dosud před americkou veřejností”. Tím ovšem zároveň ilustruje i “opakované podvody a kamufláže”, jichž se o vietnamské válce, už po desítky let, dopouští “část vyššího důstojnického ranku i veřejných činitelů”. Hlavně však “nezvratně koriguje představu, že válečné zločiny a jejich benevolentní tolerance byly jen jakousi anomálií”.
Poselstvím Turseho knihy – napsal Seymour Hersh, nositel Pullitzerovy ceny, který učinil věc veřejnou z masakru v My-lai – je, že “války jsou až úplně posledním řešením”. Že mají “pramálo společného s americkou národní bezpečností”. Zvlášť dnes, kdy “my, Američané, znovu raději rozkopáváme dveře, místo abychom jednali”.
Daniel Ellsberg sloužil ve Vietnamu v gáži Státního departmentu. Do dějin vstoupí jako ten, kdo “vynesl” deníku New York tzv. Pentagon Papers – interní dokumenty dokládající, že naprostým falzem byly už ”důvody” americké agrese. Tak jako Turseho text – píše Ellsberg - “mnou, jako Američanem, neotřásla žádná kniha už několik desítek let”. Jako autentické svědectví, že “válka byla mnohem krutější, než se kdy řeklo všem, kdo zůstali doma”. Právě dnes by se – apeluje Ellsberg - měla “stát povinnou četbou každého Američana”.
Najde i českého vydavatele? My do ní brzy nabídneme aspoň exkurzi. Dnešním průvodcem – prvním i nejpovolanějším - je sám Nick Turse. V půlhodinovém rozhovoru líčí svá interview s desítkami přímých aktérů. “Orální historie” - je stále oblíbenější metodou – ho přivedla až ke stohům šokujících dokumentů. Vše, co se dnes znovu tutlá, zlehčuje a komolí – i lavinou kasovních trháků o kdejakém Rambovi, nadaném veterinární muskulaturou – vrací Turse do hry doličnými předměty. Jsou z amerických trezorů. Trestnou výpravu proti Vietnamu - jen proto, že si troufl jít vlastní cestou – žalují z bestiality, jež byla normou, a ne ojedinělou výjimkou.
předchozí článek | další článek |