Titbits From Abroad
RSS RSS napište nám

Guardian, Economic Collapse, China.org: Požádá Snowden o azyl v Rusku?

NSA surveillance played little role in foiling terror plots, experts say
Edward Snowden

Globální okupace soukromí čelí terorismu jen zcela zanedbatelnou měrou

„Pokud takovou žádost obdržíme, zvážíme ji,“ měl ruskému deníku Kommersant potvrdit mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Míněno žádost Edwarda Snowdena o politický azyl v Rusku. Muže, který – coby zaměstnanec Booz Allen Hamilton, kontraktora amerických služeb – předal britskému deníku Guardian doličné předměty dokládající, že americká National Security Agency (NSA) šmíruje velkoplošně nejen v soukromí Američanů, ale i celého okolního světa.

Podobně to vidí šéfredaktor časopisu National Defence Igor Korotčenko: „Rusko, jako suverénní stát, může poskytnout azyl komukoli, shledá-li, že si jej zaslouží. V daném případě by „Moskva nabídla ochranu osobě, která jednala v zájmu celého lidstva.“ Snowden totiž „rozhodně není žádný špión ani renegát, protože nekšeftoval se státním tajemství své země, ale jednal jako znepokojený občan“. Jím „odtajněné informace mají zásadní význam pro kohokoli ve světě, zcela bez ohledu na státní příslušnost.“ Skončí-li Snowden opravdu v Rusku, žádný negativní dopad na rusko-americké vztahy to podle Korotčenka mít nebude.

Alexej Puškov, předsedající zahraničněpolitickému výboru Státní dumy, ovšem připouští i erupce adrenalinu: „Spojené státy budou hysterické, neboť mají za to, že toto právo přísluší jen jim.“

Portál The Economic Collapse mezitím přinesl 27 autentických citátů, v nichž Edward Snowden, dříve i přímo na výplatní pásce CIA, tlumočí své životní krédo – a tím i motiv, proč je (ač mu je teprve 29 let) ochoten riskovat „doživotní ztrátu své dobře placené práce, domova, rodiny, přítelkyně, budoucnosti a svobody“. Tady je aspoň stručný průřez:

Vláda si přisvojila moc, na niž nemá právo. Žádná veřejná kontrola neexistuje.

NSA buduje infrastrukturu, umožňující špehovat téměř vše. Ve svém systému to shromažďuje, filtruje, analyzuje, vyhodnocuje a archivuje.   

Nemohu s klidným svědomím připustit, aby vláda Spojených států touto masivní mašinérií špehování, budovanou potají, decimovala soukromí, svobodu internetu a základní lidské svobody po celém světě.

Jste sledováni a evidováni, i když nic špatného neděláte.

Jsou důležitější věci než peníze. Kdyby mne motivovaly peníze, mohl jsem tu dokumentaci prodat libovolnému počtu zemí a značně zbohatnout.

Největší strach mám z toho, že se v Americe nic nezmění ani po těchto odhaleních. A že po příští měsíce, po příští roky se situace ještě zhorší. NSA prohlásí, že v důsledku krize a hrozeb, jimž je svět vystaven, jakéhosi bezprecedentního nebezpečí potřebujeme ještě silnější moc, a lidé už pak nebudou s to se tomu postavit. Bude to tyranie „na klíč“.

Uspokojí mne i to, bude-li federace tajného práva, nerovně poskytovaných omilostnění a nepřemožitelné výkonné moci, řídící svět, demaskována aspoň na okamžik.

Vím, že média ráda politické debaty personifikují, a vím, že mne vláda bude démonizovat.

Pobočka CIA je nahoře v ulici – na konzulátu tady v Hongkongu – a jsem si jist, že tento týden má napilno. A děsí mne právě to, že s tím budu žít po zbytek života, ať už potrvá jakkoli dlouho.

Jediná věc, z níž mám strach, jsou škody hrozící mé rodině, jíž nebudu s to nijak pomoci. To je to, kvůli čemu nemohu v noci spát. 

Z příznačného gardu se do debaty vrací i Guardian, jemuž Edward Snowden předal dokumentaci, vedle níž blednou i chmurné klima Orwellova 1984. Širokospektrální „těžba údajů prostřednictvím projektu Prism a dalších programů NSA“ - ověřil si britský deník – sehrála v boji proti terorismu „zcela okrajovou roli“.

Guardian to verifikoval přímo z listinných dokladů amerických a britských soudů. Získané poznatky potvrdila i řada zpravodajských a policejních operativců. A to právě v případech, jež jako zářný příklad opaku líčí i vysocí hodnostáři amerického Kongresu. Že jsou to čiré „zavádějící iluze“, potvrdil deníku i David Davis, letitý pracovník britské zahraniční služby. Důstojník CIA, jemuž Guardian slíbil garantovat anonymitu, prohlásil slavobrány vlezlému špehování za čirý „nesmysl“.