Wayne Madsen: “Nevládní” režie terorismu
Wayne Madsen
Separatistické gerily na ruském jihu pase CIA
“Zatčení a vypovězení dvou agentů CIA, pokoušejících se zverbovat příslušníky ruské tajné služby, zapojené do boje proti salafistickým separatistům na Kavkaze, je očividně součástí ruské operace proti zákulisní podpoře, již CIA poskytuje desítky let teroristům, operujícím na severním a jižním Kavkaze,” píše Wayne Madsen, investigativní novinář z Washingtonu. Roky se specializuje hlavně na tématiku zvláštních služeb. Sám dřív pracoval pro National Security Agency (NSA), zabývající se elektronickou špionáží.
“Ruská FSB nedávno zatkla Ryana Christophera Fogla, příslušníka CIA pod ´oficiálním krytím´ třetího tajemníka velvyslanectví Spojených států, když se pro CIA pokoušel zlanařit důstojníka protiteroristických složek FSB. Ruský odposlech telefonátu s protiteroristickým důstojníkem, jejž měla CIA v hledáčku, zachytil i následující: ´Můžete si vydělat 1 milion dolarů ročně a dám vám 100.000 dolarů předem, jen ale sejdeme-li se teď hned. Tak ano, nebo ne?´ FSB letos už dřív přistihla jiného agenta CIA, jehož jméno dosud zveřejněno nebylo, a v tichosti ho vyhostila.”
Foglovo jméno – ověřil Madsen ze směrodatných análů - “nefiguruje na seznamu klíčových amerických diplomatů, akreditovaných v Moskvě”. CIA svým důstojníkům zajišťuje krytí zpravidla pod hlavičkou “politický atašé”. Na menších ambasádách je to mnohdy i chargé d´affaires. V Moskvě je však “politickým atašé Michael Klecheski, působící dřív v RAND Corporation spjaté se CIA a v Radě národní bezpečnosti”. Akreditaci v Moskvě získal “už za sovětských časů”. Lze předpokládat, že “Klecheski byl Foglův nadřízený”. FSB navíc “oznámila veřejně, že šéfem CIA na velvyslanectví je Stephen Holmes. Další třetí tajemník ambasády Benjamin Dillon byl vyhoštěn už v lednu za podobné aktivity, jaké vyvíjel Fogle.”
Klíčem k celé otázce jsou však, pokračuje Madsen, hlavně informace z některých tureckých zdrojů. Především o Jamestown Foundation – a její roli na Kavkaze, “přímo spjaté s operacemi CIA”. Právě “výcvikovým střediskem” v Tbilisi, sponzorovaným touto nadací, prošel – doličným předmětem je dokumentace samotného gruzínského ministerstva vnitra – i Tamerlan Carnajev, obviněný z nedávných bombových atentátů na maratón v Bostonu.
Řadu fakt na toto téma jsme už publikovali (Carnajev, Saakašvili, Casey a “Big Zbig”, 27. 4.). Madsen je rozšiřuje o další symptomatickou mozaiku: “Nadace byla založena jako protisovětská organizace ředitelem CIA Williamem Caseym počátkem 80. let. V její správní radě zasedal i spisovatel Tom Clancy, který si získal jméno thrillery o střetech Spojených států se Sovětským svazem za studené války. Prezident Jamestown Foundation Glen E. Howard umí plynně turecky a azerbajdžánsky. Tamerlanův strýc Ruslan Tsarni byl obchodním společníkem bývalého experta CIA na Turecko Grahama Fullera, který se také zúčastnil řady akcí Jamestown Foundation.”
Ta má - zjistil Madsen ze svých zdrojů - “od CIA dva úkoly: 1) zajistit plynulý přísun energie, hlavně ropy a přírodního plynu, z Kaspiku produktovody v Azerbajdžánu, Gruzii a Turecku a 2) podporovat či naopak svrhnout vlády v regionu tak, aby tu byla zajištěna nadvláda Spojených států”. Druhý z obou cílů je i cestou k dosažení prvého. Nadace za ním nejde jen pořádáním rádoby “akademických konferencí”. Sama se totiž aktivně podílí i na “organizaci politické opozice”. Hlavně za tímto účelem “buduje vliv na univerzitách prostřednictvím nevládních organizací, zakládaných s cílem zastřít financování těchto operací ze strany CIA”.
Právě “nevládní organizace” s tímto zadáním zajišťují CIA “kádr akademiků, politiků, bývalých byrokratů a diplomatů i agentů tajných služeb”. Zatímco ti všichni jsou “zapojováni do různých ´společných výzkumných projektů´, řízených Jamestown Foundation”, “CIA poskytuje prostředníky, přes něž se elektronicky provádějí platby na jejich bankovní účty”.
Madsen pak z tureckých zdrojů čerpá i doklady o tom, že “klíčovým prostředníkem mezi Jamestown a Kavkazkým emirátem salafistických geril, s nímž byl v kontaktu i Tamerlan Carnajev, je původem Ruska čerkeské národnosti a novinářka Fatima Tlisova,” která “dostala politický azyl ve Spojených státech”. Právě ta se měla “sejít, krátce před jeho smrtí, se šéfem odnože salafistického kavkazkého emirátu v kabardino-balkarském regionu Anzorem Astemirovem, alias ´Emírem Sajfulláhem´, který byl zabit v přestřelce s policií 24. března 2010 v Nalčiku, metropoli kabardino-balkarské autonomie. Tlisova nyní, podle tureckých zdrojů, cestuje s pasem Spojených států. Astemirov prohlašoval, že nepodporuje globální džihád proti zemím typu Spojených států a žádal o Spojené státy o pomoc ve válce islámského emirátu proti Rusku. Kavkazký emirát je znám tím, že inkasuje značnou podporu ze Saúdské Arábie a z Kataru”.
Pod “deštníkem Jamestown operuje také čerkeský Rus Ali Berzeg, podle tureckých zdrojů zapojený i do tažení ´Soči Ne´, bojkotujícího zimní olympijské hry v Soči v příštím roce. Berzeg se 19. - 21. listopadu 2010 zúčastnil konference Jamestown o čerkeském nacionalismu.” Právě jeho prostřednictvím se popularizovala i podpora čerkeského separatismu “vládami Estonska a Litvy, nabízená zejména estonským poslancem Evropského parlamentu Indrekem Tarandem”. Berzeg uvedl v Tbilisi ve známost i to, že “Čerkesy podporují diasporní komunity v New Yorku, Istanbulu, Anatolii, Mnichově a Haifě”.
Jamestown disponuje - “přes svá spojení s Fullerem a jeho prostřednictvím s Tsarnim” - hlavně “dvěma čečenskými organizacemi: Kongresem čečenských mezinárodních organizací, sídlícím ve Fullerově domě v Marylandu, a Aliancí Spojené státy – Čečenská republika Inc., dislokovanou v domě Alavi Carnajeva, bratra Ruslana Tsarni. Jamestown je, podle tureckých zdrojů, napojen i na Čerkeskou společnost v New Jersey, Čerkeskou asociaci New Jersey a Čerkeský kulturní institut (CCI)”. I ty se - “podobně jako jejich čečenské protějšky” - “těší všem výhodám ustanovení 501 (c) 3 americké daňové správy o osvobození ze zdanění”. Registraci “Čerkeského kulturního institutu” posvětil “zvláštní dekret prezidenta Michaila Saakašviliho z 12. října 2011”.
Jamestown Foundation “využívá Státní univerzity Ilia v Tbilisi k pořádání řady kavkazských secesionistických konferencí. Podporuje také aktivity Ijada Jugara, šéfa Mezinárodní čečenské rady.” I ten “vystupoval na semináři univerzity Ilia – Jamestown Foundation, konané v univerzitním kampusu 24. května 2012”. Tedy právě v “době, kdy se měl výcviku Jamestown v Tbilisi účastnit Tamerlan Carnajev. Jedním z přednášejících tu byl Walter Richmond, autor knihy Severovýchodní Kavkaz: minulost, přítomnost, bodoucnost a profesor Occidental College, předního rezervoáru CIA a staré alma mater Baracka Obamy.”
Na akci se osobně podíleli i šéf Jamestown Foundation Howard či “profesor Brian Glynn Williams, přednášející islámské dějiny na University of Massachusetts- Dartmouth“. Ten později přiznal, že “v květnu 2011 obdržel email od Džochara Carnajeva k otázkám týkajícím se Čečenska a že mu pomohl při přípravě středoškolské písemné práce o jeho vlasti”. Podle “tureckých je Williams poradcem CIA a Scotland Yardu“ - a “expertem na turecké dobrovolníky v Čečensku i tureckou odnož al-Kájdy”.
Ruské ministerstvo zahraničních věcí – míří k závěru autor - řadí Jamestown Foundation právem mezi síly, “podporující teroristy a pseudoexperty”. Přednášející na jejích seminářích dostali “bianko šek šířit extremistickou propagandu a rozněcovat etnickou a náboženskou zášť”.
Podpora a pomoc, jež teroristům poskytuje Jamestown Foundation - dodává sám americký analytik – sahá od “čečenského projektu” a jeho “geril v Pankiské soutěsce” až po ty, které “otočily a zapojily se do boje proti silám Ameriky a NATO v Afghánistánu a Iráku” a “trvale útočící teroristy Kavkazského emirátu”.
Nad “arbitrátní zvůlí”, jíž Moskva vystavuje panensky “nevládní organizace”, se okázale durdí i celé české humberto “lidských práv”. Teď mu ty bábovičky rozkopává investigativní novinář, angažovaný dřív i americkou elektronickou špionáží.
předchozí článek | další článek |