Titbits From Abroad
RSS RSS napište nám

Linda Bilmes: 783.623 hendikepovaných veteránů z Iráku a Afghánistánu

One injured soldier of war to cost the US $2 million

Každý zatíží daňové poplatníky v průměru 2 milióny dolarů

Linda Bilmes byla za Clintona náměstkyní ministra obchodu. Učí na Harvardu. Je členkou Council on Foreign Relations. Zasedá ve správních radách Economists for Peace and Security a Institute for Veterans and Military Families.

Do širokého mezinárodního povědomí však vstoupila hlavně knihou Válka za tři tisíce miliard dolarů (Three Trillion Dollars War). Už před pěti lety ji vydala spolu s Josephem Stiglitzem, nositelem Nobelovy ceny za ekonomii a roky i hlavním ekonomem Světové banky. Oba později svůj odhad ceny, jíž za války v Iráku a Afghánistánu zaplatí  američtí daňoví poplatníci, poopravili na 4 – 6 tisíc miliard dolarů. Fiskál, vězící v dluzích po uši, zatíží na dlouhé desítky let.  

Díky angažmá v Ústavu pro veterány a rodiny vojáků má Bilmes exaktní data i o  následcích, jimiž se obě války podepsaly na zdraví okupační armády. Jsou to šokující cifry:

O dlouhodobou podporu za různé zdravotní újmy už požádalo celkem 783.623 mužů a žen - „jeden z každých dvou veteránů z Iráku a Afghánistánu“. Více než 670.000 z nich už bylo vyhověno. Zamítnuto bylo dosud jen 15.521 žádostí. Bilmes původně odhadovala, že na různé státní podpory, spojené s poškozením svého zdraví, bude mít nárok asi 40 procent účastníků obou válek. Letos to zkorigovala na 56 procent.  

Z povahy utrpěných zranění – masově i „amputací končetin a vážných posttraumatických šoků“ – lze podle autorky dedukovat, že „o platby za utrpěný hendikep bude pravděpodobně žádat i 1 milión vojáků, kteří jsou stále ve službě, teprve v budoucnosti“. 

Oproti „dřívějším válkám“ - konstatuje Bilmes - dochází k „enormnímu růstu žadatelů o kompenzaci zdravotních hendikepů“. Veteráni vietnamské války, spadající do této kategorie – uvádí dále - trpěli v průměru třemi ze směrodatných zdravotních újem. U těch, koho postihla válka v Iráku či Afghánistánu, je to v průměru už osm.

Dosud to americký fiskál stálo na 800 miliard dolarů. Celkově to – do roku 2053, po nějž to Bilmes zkalkulovala - bude zhruba 1.700 miliard dolarů. Kromě už vynaložených 800 miliard jmenovitě 287,6 miliard za bezprostřední zdravotní péči, 419,7 miliard za kompenzace utrpěných hendikepů, 128,9 miliard za sociální dávky postiženým – a 134,3 miliardy za režii Úřadu pro veterány.

„Za každého vojáka, oficiálně či neoficiálně řazeného mezi zdravotně poškozené v Iráku a Afghánistánu“ - přepočítaly to americké Fiscal Times - „vláda zaplatí zhruba 2 milióny dolarů.“

Podobné kompenzace se - informovala Associated Press - dodnes vyplácejí příbuzným obětí americké občanské války („Sever proti Jihu“), které skončila už před 148 lety. Desítky miliard  dolarů inkasují rok co rok i příbuzní obětí španělsko-americké války v roce 1898, zranění i pozůstalí válek v Koreji v prvé polovině 50. let, Indočíně v 60. - 70. letech i následujících agresí.      

1.700 miliard dolarů (1,700.000,000.000 USD) – tedy zhruba 34,000.000,000.000 Kč – je téměř 10 krát víc, než kolik činí roční HDP celé České republiky. Stav Iráku i Afghánistánu je ještě žalostnější, než když tam přišlo o zdraví i na milion Američanů.