Bill van Auken: Washington eskaluje syrský masakr
Proti Sýrii víc islamistických hrdlořezů, než v Afghánistánu v 80. letech (Wall Street Journal)
„Na římské schůzce s takzvanými „Přáteli Sýrie“ - mocnostmi NATO a reakčními sunnitskými monarchiemi Perského zálivu - nový ministr zahraničí John Kerry oznámil, že Spojené státy začnou poskytovat ´nesmrtonosnou´ pomoc ozbrojeným skupinám, usilujícím o svržení režimu Bašára Asáda“ - píše Bill van Auken na World Socialist Web Site. Washington zároveň zveřejnil svůj záměr vložit 60 milionů USD do „humanitární pomoci“ oblastem, které jsou „pod kontrolou Západem podporovaných vzbouřenců“.
Kerry přitom – dodává autor – dal najevo i to, že jde jen o „špičku ledovce“: „My děláme toto, ale jiné země zase jiné věci“. Pravý smysl celého tajnůstkářství je „zřejmý každému, kdo občanskou válku v Sýrii sleduje“. Už v „minulých měsících totiž prosakovala přes hranice země mnohem vyspělejší výzbroj, hrazená klíčovými arabskými spojenci Washingtonu, monarchistickými diktaturami Saudské Arábie, Kataru a Spojených arabských emirátů a ze skrytu organizovaná CIA“. Také „evropské mocnosti posuzují návrhy, jak definici ´nesmrtonosné´ pomoci rozšířit“ i na široké spektrum vojenského materiálu – až třeba po „obrněná vozidla“. To všem, zdůrazňuje autor, jen dál „ostře vyhrotí ´smrtonosnost´ syrského konfliktu“.
Příznačným gestem byla i „Kerryho společná tisková konference s Muazem al-Chatíbem - „sunnitským klerikem a spojencem Muslimského bratrstva - kterého si Washington piplá jako budoucí syrský ekvivalent iráckého Ahmeda Šalabího nebo afgánského Hamída Karzaie“. Setkání koalice, sponzorované Spojenými státy, od nějž se čeká posvěcení jím vedené „přechodné vlády“, bylo jen o pár dní odloženo.
Příprava „strategie stále nezastřenější intervence Spojených států v Sýrii“ - pokračuje autor – běží očividně na plné obrátky. Ilustruje to i nový tón médií – například článek Washington Post, dožadující se od americké vlády „větší rozhodnosti v řešení syrského krvavého patu“, poněvadž jinak „může riskovat ztrátu poslední šance na partnerství s umírněnějšími silami, konfrontujícími pana Asáda, a na možnost dirigovat zemi směrem k novému režimu, který může Západ podpořit“. Washington Post zase po Obamovi žádá, aby nechal urychleně slepit dohromady „kompletní alternativu vlády přímo na syrském území“, „uznal ji jako zákonnou vládu Sýrie“ - „legitimizoval tak dodávky zbraní a umožnil ozbrojeným silám Spojených států chránit syrskou populaci vzdušnými údery či bateriemi protiletadlových střel Patriot“.
Wall Street Journal jde ještě dál, když píše, že „syrský konflikt nabude stejného, ne-li většího rozsahu jako ten v Afghánistánu v 80. letech, pokud jde o mobilizaci džihádistických militantů“. Ta ovšem, připomíná van Auken, „probíhala pod patronací CIA“ - a pak „v alianci s Usámou bin Ládinem a organizací, z níž vyrostla al-Kájda“. Washington tak – oč víc „veřejně deklaruje, že vede nekonečnou globální válku proti al-Kájdě“ - i „v Sýrii využívá tyto reakční islamistické síly s cílem svrhnout sekulární režim, překážející hegemonii Spojených států na Středním východě“.
„Následky této politiky jsou katastrofální. Sýrie, následujíc příklad Afghánistánu, Iráku a Libye, je svědkem násilného rozpadu celé společnosti v důsledku války za změnu režimu, řízené Spojenými státy, desetitisíců pobitých či zraněných obyvatel, devastace své ekonomiky a humanitární krize tragických rozměrů, jíž je populace vystavena.“
Ztráty syrské ekonomiky za 22 měsíců, kdy čelí agresi, dosáhly 48,4 miliard dolarů – tedy 81,7 procenta HDP země v roce 2010. Jen loňský pokles HDP se odhaduje na 18,8 procenta, škody na zničeném nemovitém a movitém inventáři ekonomiky na 20,8 miliard dolarů.
„´Povstalci´, jimž kryjí záda Spojené státy, ekonomiku systematicky vykrádají v průmyslových oblastech kolem Aleppa, které padly do jejich rukou, demontují tu v podnicích techniku a spolu s dalšími komoditami ji pašují přes hranice s Tureckem.“
Běženců do zahraničí je na milion, do méně konfliktních teritorií samotné Sýrie další dva miliony. Tři čtvrtiny z nich jsou podle OSN ženy a děti.
„Válka, sponzorovaná Spojenými státy, destabilizuje celý region“. Washington se „snaží využít změny režimu v Sýrii k překreslení mapy Středního východu podle svého gusta a k přípravě ještě nebezpečnější války proti Íránu“.
Nabyla-li Obama administrativa dojmu, že „může přikročit k přímé vojenské intervenci“ - upozorňuje autor – „drahnou měrou za to vděčí oficiálnímu ´protiválečnému´ hnutí, dalekosáhle integrovanému do Demokratické strany. Pseudolevicové organizace působí v roli adjunktů CIA při prosazování ´humanitárních´ intervencí a líčení krvavých sektářských konfliktů jako ´sociálních revolucí´.“
předchozí článek | další článek |