Emad Burnat: Pět kamer, zdemolovaných za pravdu o palestinském infernu
Emad Burnat, spolurežisér dokumentárního snímku "Pět rozbitých kamer".
Haaretz: Tento dokument by měl zahanbit každého Izraelce za to, že je Izraelcem
První kameru si Emad Burnat, vesničan ze Západního břehu Jordánu, opatřil po narození svého prvního syna. Za pět let, kdy točil dokument Pět rozbitých kamer, mu jich zdemolovali pět. S tím, jak mu roste následník, totiž zachycoval i izraelské noční razie, zatýkání, další totalitní manýry.
“Vojáci přicházejí uprostřed noci,” přibližuje ty záběry Gideon Levy čtenářům deníku Haaretz. “Kopou, zatýkají, ničí. Vrážejí dovnitř, probouzejíce celý dům i každého, kdo tu žije, včetně dětí a nemluvňat. Jeden z důstojníků vytáhne z kapsy dokument, kde má vše rozepsáno do detailu, a přikazuje: ´Tento dům byl prohlášen za uzavřenou vojenskou zónu.” Vojáci často odvlékají i malé kluky – za to, že po nich včera házeli kamením.
“Izraelci by měli znát, co se děje noc co noc jejich jménem v době, dušující se ostentativně nenásilím. Dokonce i ve vesnici Bil´in na Západním břehu, jejímž krédem je právě nenásilí”. Pokud si na film udělá čas premiér Netanjahu - píše Levy - o “osvícené” Izraeli pak bude řečnit jen sotva.
Většina izraelských médií dokument bojkotuje. Izraelci, bránící lidská práva Palestinců, ho chodí ukazovat i izraelských školákům. Druhý přiložený dokument ukazuje jejich šok a prozření.
předchozí článek | další článek |