Titbits From Abroad
RSS RSS napište nám

Steven MacMillan: Brexit, TTIP a reálný zájem Evropy

Top British Think Tank: Brexit Is A “Serious Blow” to TTIP

Odporu proti „tyranské dohodě“ nahrávají nové okolnosti

„Tyranská korporátní obchodní dohoda – Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) – čelí čím dál velkému množství problémů, které ji mohou vážně ohrozit anebo její praktickou realizaci dokonce úplně znemožnit,“ soudí nezávislý geopolitický analytik Steven MacMillan.

„V roce 2013, kdy se jednání o podobě tohoto partnerství teprve rozbíhala, americká obchodní byrokracie arogantně prorokovala, že by tato dohoda mohla začít platit už na konci roku 2014. Nyní, po 14 kolech intenzivních jednání, je docela reálné, že se ji  nepodaří prosadit ani do konce letošního roku, pokud ještě vůbec kdy.“

„Média neustále chrlí výčet oblastí, které výrazně ovlivní výsledek britského referenda o vystoupení z Evropské unie, jedno téma však zůstává neprávem   opomenuto, a sice jaký bude mít dopad na další jednání o TTIP. Marianne Schneiderová-Petsingerová, specialistka na oblast geopolitiky a ekonomiky, v článku pro britský Královský institut mezinárodních vztahů (neboli Chatham House) připouští, že tzv. Brexit je pro celý koncept TTIP vážnou ranou a reálné šance, že smlouva bude brzy schválena, se tak dramaticky snížily.“

„Petsingerová tvrdí, že právě Velká Británie byla v EU tím nejhlasitějším advokátem myšlenky prosazení dohody TTIP a Spojené státy tímto ztrácí významného partnera, jemuž je korporátní fašismus blízký. Výsledek referenda může markantně zpozdit celý vyjednávací proces transatlantického obchodního partnerství, celý ho ovšem   rozhodně s konečnou platností nezastaví.“

Docela jiná optika – pokračuje MacMillan – „panuje na druhé straně Lamanšského průlivu. Mnoho francouzských politiků je proti TTIP. Premiér Manuel Valls přímo tvrdí, že TTIP je v rozporu se zájmy Evropské unie. Jiné hlasy ze země galského kohouta zase upozorňují, že jednání o dané otázce se do konce letošního roku rozhodně nepodaří uzavřít.!“

„Veřejný odpor vůči TTIP roste v zemích EU postupně již od roku 2013. V Berlíně proti této smlouvě demonstrovaly statisíce lidí a petici odsuzující TTIP a rovněž CETA - tedy analogickou smlouvy s Kanadou, prosazující mj. takové pojetí „autorských práv“, jaké razila už kontroverzní smlouva ACTA, odmítnutá nakonec i Evropským parlamente. „Panuje sílící obava, že smlouva TTIP posílí již tak hluboké sociální rozdíly mezi bohatými a chudými na celém světě. Výsledky šetření humanitární organizace Oxfam z ledna letošního roku uvádí mluví jasně, že ´62 nejbohatších lidí planety toho vlastní tolik, jako celá nejchudší polovina světové populace,´ což je naprosto šokující.“

„Z TTIP a podobných obchodních dohod budou mít prospěch výlučně nadnárodní korporace na úrok běžných lidí. TTIP podkope samy základy národní suverenity i zdání demokracie v zemích, majících být jejími účastníky. Peter Koenig, ekonom a geopolitický analytik, napsal nedávno pro kanadský nezávislý portál Global Research článek s velmi trefným titulem: ´Stane se EU kolonií Spojených států?  TTIP je s to poškodit evropskou suverenitu´.”

„V sázce je sám právní a regulační systém EU i jednotlivých členských zemí, evropské předpisy týkající se ochrany životního prostředí a především stabilita evropské ekonomiky. Na základní evropskou sociální infrastrukturu, tedy to, co z ní ještě zbylo po útoku nechvalně známé ´Trojky´ v roce 2008 – Mezinárodního měnového fondu (FED, Wall Street), Evropské centrální banky (ECB) a Evropské komise (EK) - si brousí zuby nadnárodní (především americké) korporace. Hrozí reálné nebezpečí privatizace celých sektorů typu veřejného školství,  zdravotnictví i hygienické služby, jakož i zásobování vodou a kanalizace.“

„Navzdory četným překážkám, jimž nyní dohoda TTIP čelí, podniknou příslušné zájmové skupiny vše pro to, aby se realizovala.“ Britské „elity“ se o to „zasadí i poté, co jejich země EU opustí“.

Oč víc faktorů však dnes uzavření TTIP zároveň komplikuje, tím je „nezbytnější, aby se občané západních zemí zasadili o její pád“.