Berliner Zeitung: Které dodávky LNG rostou nejrychleji?
Ty z Ameriky ne, všechny konkurenty předhání Rusko, píše Anika Schlünz v německém deníku. Pro "strategického spojence" je vlastní kasa naopak důležitější než "atlantická" Evropa.
Americký vývoz LNG do Evropy se, jak to autorka dokládá z údajů agentury Bloomberg, propadá už řadu měsíců. Ještě v lednu činil 5,2 miliónu tun, ale v červenci už jenom 1,5 miliónu. Klesl tak o 70 procent. Ruské dodávky sice nerostou nijak dramaticky. Trvale ovšem stoupá jejich podíl. V červenci dosáhly 1,3 miliónu tun. A rozdíl oproti LNG z USA byl tak nejmenší od roku 2021. Rusko tak bylo v červenci téměř nejdůležitějším zdrojem Evropy i v LNG.
Stále víc amerického LNG totiž proudí na úplně jiné trhy, než k "atlantickým" spojencům. Bloomberg to mapuje i monitoringem příslušných plavidel. USA preferují asijské destinace, ochotné platit vyšší cenu. Nejenom tamní bohatší mocnosti, ale kupř. i Egypt, trýzněný úpornými vlnami veder a poklesem vlastní těžby zemního plynu.
Pro Evropu to sice zatím nepředstavuje fatální problém. Přesněji pro ty země, jejichž zásobníky jsou dostatečně plné. Například v Německu byly koncem července naplněny na z 90 procent. Tady tak zatím není potřeba asijské nabídky přeplácet, tak jako po vypuknutí nynější fáze ukrajinského konfliktu, kdy byly fakturované ceny pro americké dodavatele mimořádně ziskové.
To se však může, upozorňuje německý deník, změnit už v průběhu zimních měsíců. EU sice dovoz ruského plynu všelijak sankcionovala, úplnou prohibici na ruský LNG však neuvalila. Pokud však poptávka výrazně poroste, evropské země to zažene i do pasti mnohem vyšších cen zemního plynu. Hlavně do asijských zemí se totiž přesměrovaly i dodávky ruského LNG, jež dřív proudil do Evropy.
další článek |