Paul Craig Roberts: Libreto poráží pravdu
Paul Craig Roberts byl v 80. letech letech náměstkem amerického ministra financí. A konceptuálním otcem “reaganomiky”. Teď ale už roky patří k elitním disidentům, atakujícím americkou zahraniční i domácí politiku. Dříve byl váženým autorem prestižních médií. Teď mu dávají slovo jen ta alternativní. Jednomu z nich svěřil i své zamyšlení na prahu roku.
“V západním světě už pravda nemá žádný smysl. Její místo zaujalo libreto. Jen libreto je důležité, poněvadž právě jeho prostřednictvím Washington dosahuje hegemonie nad světem i americkým lidem. 11. září bylo ´novým Pearl Harborem´, vyhlášeným neokonzervativci na oltář jejich války proti muslimských zemím. Paul O´Neill, první ministr financí za prezidenta George W. Bushe, řekl, že potřeba invaze do Iráku byla už na pořadu první schůze vlády, konané dávno před 11. zářím.”
Jiným příkladem “plánování už před samotnou událostí”, dokládá Roberts, byl “orwellovský ´PATRIOT ACT´. Tak rozsáhlá inscenace policejního státu nemohla být sepsána za krátký čas mezi 11. zářím a dnem, kdy byla předložena Kongresu. Zákon byl napsán už předem a čekal na svůj den v šanonu. Proč? Kdo ho napsal? Proč se média nepustila do žádného pátrání po pokročilých přípravách inscenace policejního státu?”
A právě “důkazy, že reakce na události byly naplánovány před tím, co vláda označila za překvapivé události” - dovozuje Roberts - ”svědčí o tom, že samy události byly inscenovány proto, aby uvedly do chodu předem připravené libreto.” Ilustruje to i na krkolomné verzi “dopadení Usámy bin Ládina” - a na křiklavých rozporech v podání nedávného masakru v jedné z amerických škol.
Sumarizuje bez servítků: “Pád Američanů do osidel klamu a tyranie započal v posledních letech 20. století Clintonovou agresí proti Srbsku a vražednými sankcemi proti Iráku. Tyto válečné zločiny byly líčeny americkými médii a diplomacií jako velké triumfy demokracie a humanismu. V prvé dekádě 21. století přišli Američané o ústavní garance a otevřeli své peněženky nekonečným válkám. Poslední zpráva uvádí, že Washington vysílá americké jednotky do 35 afrických zemí.” Po jejich stopách půjdou i Střípky ze světa.
předchozí článek | další článek |