Frankfurter Allgemeine Zeitung: Legrační důkazy „ministerstva pravdy“
Koniáš revidivus očima německého deníku
„Česká politika se obává manipulace parlamentních voleb – Rusko by je prý mohlo ovlivnit cílenými dezinformacemi.“ Ze vznikajícího „ministerstva pravdy“ si už slovníkem utahují Frankfurter Allgemeine Zeitung.
„´Ahoj všem,´ napsal 21. prosince na twitteru jeden Čech, ´Nechci vyvolávat paniku. Právě jsem se ale přímo od policejního zdroje dozvěděl, že atentátníci z Berlína chtěli udeřit v Praze. Nebezpečí hrozí hlavně v centru města a v nákupních střediscích. Tak mějte oči na stopkách!´ ´Je to dezinformace!´ kontrovalo na stejném kanálu pět hodin nato české Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. ´Zpravodajské služby nedisponují žádnými indiciemi konkrétního teroristické hrozby.´“
Centrum „zatím operuje ve zkušebním režimu, od 1. ledna však agentura pravdy, podléhající ministerstvu vnitra, zahájí svoji regulérní činnost. K jejím úkolům patří sledovat digitální sféru a včas odhalovat ´Fake News´, tak aby se po internetu už dál nešířily. Osm hodin je zde věčnost. Sociálně demokratický ministr vnitra Milan Chovanec si přeje, aby oněch 20 pracovníků agentury dokázalo upozornit digitální publikum na dezinformační útok již během několika minut a uvést falešné informace na pravou míru.“
„Největší část falešných informací a záměrných dezinformací na internetu pochází, tvrdí české úřady, z ruských zdrojů.“ I prominentní německý deník však neskrývá údiv nad tím, co se vydává za důkaz dané verze: „Koncem listopadu agentura na jedné internetové platformě objevila článek ruské zpravodajské agentury Ura.ru, která s odvoláním na nejmenovaný zdroj tvrdí, že český prezident Miloš Zeman byl zvolen s podporou ruských finančníků. V jeho prospěch prý došlo i ke zmanipulování elektronického sčítání hlasů.“ Že jde o dezinformaci, přitom signalizoval už obecně známý fakt, že „hlasy voličů se v České republice sčítají ručně“. Tím větší záhadou pak je, ironizuje to FAZ, co by „právě ruskou zpravodajskou agenturu vedlo k tomu, aby očernila zrovna českého prezidenta, známého rusofila“. Proč by se právě zdroj daného typu měl „snažit zpochybnit samu legitimitu výsledku demokratické volby?“
„Hlavně politici sociální demokracie jsou v každém případě přesvědčeni, že se Moskva hodlá masívně vměšovat do parlamentních voleb, které se budou konat na podzim 2017. Ruský prezident Vladimír Putin podle nich vsadil na hnutí ANO slovenského miliardáře Andreje Babiše, partnera sociálních demokratů ve vládě, které vede ve všech anketách volebních preferencí. Zeman a Babiš považují sankce EU proti Rusku za kontraproduktivní a také v jiných směrech panují mezi oběma politiky daleko lepší vztahy, než se to zamlouvá sociálně-demokratickému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi.“
Ať tak či onak, v „českých politických kruzích se má za to, že v době v době informačních válek představují reálnou hrozbu ruské kybernetické oddíly.“ Nová „agentura pravdy“ je „součástí rozsáhlé obranné strategie české vlády. Podléhá ministerstvu vnitra – tak jako všechny instituce, zabývající se vnitřní bezpečností. Na obranu před kybernetickými útoky se mezitím připravuje i ministerstvo obrany. Národní centrum kybernetické bezpečnosti, které provozuje Vojenská zpravodajská služba, zaměstnává v současnosti 42 zpravodajských důstojníků. Koncem příštího roku se má nastěhovat do nového sídla v Brně, disponujícího prostorami pro 400 pracovníků. Příkaz zní bránit před kybernetickými útoky státní instituce, banky, nemocnice, elektrárny a jiné zranitelné objekty. Za několik let, doufá šéf této zpravodajské služby plukovník Jan Beroun, bude centrum s to zasazovat i digitální protiútoky.“
„Experti Vojenské zpravodajské služby mají data, proudící internetem, sledovat 24 hodin denně. Zaregistrují-li nebezpečí útoku hackerů, musí zalarmovat policii. Změna zákona o Vojenské zpravodajské službě, o které bude parlament rozhodovat pravděpodobně už v lednu, má novému centru vytvořit právní základ. Zavazuje podniky v oblasti telekomunikace ke spolupráci a nabízí jim za to finanční odměnu. Pro případ, že by odmítly, jim hrozí vysoké peněžité pokuty.“
„Ministr obrany Martin Stropnický slibuje, že experti zpravodajské služby se do záležitostí podniků a jejich klientů budou vměšovat co možná nejméně.“ Ministerstvo obrany však „nabírá už nyní hackery ve velkém, informoval pražský deník Právo. Zpráva, předložená v létě Bezpečnostní radou státu, si stěžuje na nedostatek příslušných IT expertů téměř ve všech bezpečnostně relevantních oblastech veřejné služby. Většina univerzitních absolventů však preferuje privátní ekonomiku.“
předchozí článek | další článek |