Paul Craig Roberts: Válce předejde jen suverénní Evropa
Paul Craig Roberts
Alarmuje už i druhý muž Reaganova fiskálu
Washington tlačí Evropu k volbě ze dvou variant. Buď se s ním celá, či aspoň některá ze zemí EU, v otázce sankcí proti Rusku rozejde. Nebo se s Ruskem nechá zatáhnout do války, varuje veterán Reaganova týmu Paul Craig Roberts.
Na prahu 80. let byl náměstkem ministra financí. Právě on byl i hlavní šedou kůrou „reaganomiky“. Svůj dnešní vzkaz před Velkou louži rozvíjí následovně: Nepodpoří-li prodloužení protiruských sankcí všechny země EU, pozbydou účinnosti už letos v červnu. „Některé z vlád se už proti jejich prolongaci vyslovily. Nespokojenost daly najevo například Česká republika a Řecko.“
„Ministr zahraničí USA John Kerry si je opozice, jež vůči sankcím ze strany některých evropských vlád narůstá, vědom. S oporou ve třech nástrojích americké zahraniční politiky – výhružkách, korupci a nátlaku – Evropu varoval, že sankce musí prodloužit, jinak ji nemine odplata. To, zda se Washingtonu podaří revoltu potlačit, uvidíme už v červnu.“
„Evropě nezbývá, než položit na jednu stranu vah hrozby, že se jí Washington pomstí, a na druhou cenu, již zaplatí za gradaci konfliktu s Ruskem. Konflikt není v evropském ekonomickém ani politickém zájmu.“ „Představuje riziko války, která by Evropu zničila.“
Na to, že ji „Washington vodí za ruku, je zvyklá už od Druhé světové války. Svou vlastní cestou šla nějaký čas Francie i některé politické strany v Německu a Itálii, považující Washington za stejnou hrozbu pro svou evropskou nezávislost jako Sovětský svaz. Washington však časem, penězi i operacemi pod falešnou vlajkou typu Gladio, ty politiky a politické strany, které se z Washingtonu za ruku vodit nenechaly, vytlačil na okraj.“
Teď je však „přízrak vojenského konfliktu s Ruskem s to jeho moc nad Evropou rozložit. S barnumským švindlem kolem ´ruské hrozby´ spojuje naděje, že Evropu pod svým křídlem udrží. Tu ´hrozbu´ však zveličuje natolik, až mnoha Evropanům dochází, že je žene do války.“
„Agresívní rétorika šéfa spojeného štábu ozbrojených sil, Johna McCaina, neokonzervativců, velitele NATO Philipa Breedlova a Výboru pro ozbrojené síly Senátu brnká Evropanům na nervy. Na posledním dějství skupinové lásky mezi Breedlovem a senátním Výborem pro ozbrojené síly, jemuž John McCain předsedá, Breedlove podpořil vyzbrojování ukrajinských vojsk, jejichž páteří jsou podle všeho nacistické oddíly, americkými těžkými zbraněmi.“ S cílem „skoncovat s odštěpeneckými republikami, ježe kladou loutkovému režimu Washingtonu v Kyjevě odpor“. Jeho stávající arzenál je prý „proti ruské agresi nedostatečný“. A „spojencům tak vrátí sebedůvěru jen větší síla na ruských hranicích“.
„Evropa se musí rozhodnout, zda ji ohrožuje Rusko či Washington. Evropská média jsou, jak v knize Koupení žurnalisté dokládá Udo Ulfkotte, inventářem CIA, hekticky se snažícím Evropany přesvědčit, že za bukem číhá ´revanšistické Rusko´, prahnoucí po obnově sovětského impéria. O puči, spunktovaném na Ukrajině z Washingtonu, je ticho po pěšině. Místo něj Washington šíří verzi o ´ruské invazi´ a tu bublinu vydává i za Putinův první pokus o restituci sovětského impéria.“
Jenže „žádné důkazy, že by na Ukrajině byla ruská vojska, nejsou k mání.“ Tím méně o „ruských silách, ohrožujících Evropu“. Jediná věrohodná indicie nedokládá ani to, že by snad „kdokoli v ruských politických a vojenských špičkách nastoloval či razil obnovu sovětského impéria“.
„Naproti tomu Washington má Wolfowitzovu doktrínu, která je proti Rusku namířena explicitně a Rada pro mezinárodní vztahy (CFR) teď k terčům Wolfowitzovy doktríny přidala i Čínu.“ Ve své poslední zprávě ji označuje za „velmoc na vzestupu, a proto i hrozbu pro světovou hegemonii Spojených států“. „Má-li Washington zůstat bossem Asie a Pacifiku, vzestup Číny musí být zadržen. Čína je hrozbou prostě proto, že si svůj další růst nezakáže. To z Číny dělá ohrožení ´mezinárodního řádu´. Výklad, v čem onen ´mezinárodní řád´ spočívá, si však nárokuje Washington. Jinými slovy podobně, jako se na jakoukoli sféru vlivu upírá nárok Rusku, nesmí mít žádnou sféru vlivu ani Čína. Zpráva CFR tomu říká ´svět zbavený hegemonie´.“ Míněno „s výjimkou té americké“.
„Generál Breedlove se dožaduje větších vojenských výdajů, majících čelit ´ruské hrozbě´. CFR po nich volá proti ´čínské hrozbě´. Washington se v nárocích jediné imperiální mocnosti krotit nehodlá. Na obranu své moci povleče svět do jaderné války.“
„Evropa válce předejde jen uplatněním své nezávislosti.“ Jen tak, že „dá impériu vale“.
předchozí článek | další článek |