Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
NIZOZEMSKO: Nizozemští zemědělci slíbili, že v zemi způsobí chaos svými „nejtvrdšími demonstracemi v historii“, poněvadž jednání o vládních cílech v oblasti změny klimatu skončila na mrtvém bodě.
Nizozemská vláda vyvolala hněv svými návrhy na omezení počtu hospodářských zvířat o třetinu, aby se snížily emise dusíku.
Země byla v posledních měsících sražena na kolena, zemědělci blokovali silnice, letiště, distribuční centra supermarketů a při protestech házeli hnůj na policisty a zapalovali balíky sena.
Masové nepokoje vedly nizozemskou vládu ke jmenování zprostředkovatele v naději, že se jí podaří uzavřít se zemědělci dohodu, která by omezila budoucí protesty.
Avšak organizace Farmers Defence Force (FDF / Obranné síly zemědělců), která zastupuje osm zemědělských organizací, tedy přibližně 95 % odvětví, byla z prvního kola jednání s premiérem Markem Ruttém na začátku tohoto týdne vyloučena.
Můžete se připravit na nejtvrdší demonstrace v historii
Po pátečních jednáních skupina uvedla, že je jejich výsledkem velmi zklamaná, protože ministři odmítli ustoupit od svých cílů.
Předák FDF Mark van den Oever v sobotu řekl: „Pokud mám představu o náladě, myslím, že se můžete připravit na nejtvrdší demonstrace, jaké kdy FDF vedla.“
Odmítl upřesnit plány skupiny, ale dodal: „Nebudeme se tím podrobně zabývat, ale rozhodně se to chystáme eskalovat. Vždycky přijdeme s něčím zvláštním.“
První známky odporu po jednání se objevily již v sobotu brzy ráno, kdy zemědělci rozbili plot, aby mohli zapálit oheň vedle rušné dálnice v Puttenu nedaleko Amsterdamu.
Při útěku před policií ujížděli v traktorech a poté se vydali na cestu v protisměru.
Bez dohody plánuje nizozemská vláda vykoupit zemědělce, aby zastavila produkci milionů krav a kuřat a snížila tak emise do roku 2030 na polovinu.
Rozsáhlý systém průmyslového zemědělství udělal z Nizozemska zemědělskou velmoc, která je v celosvětovém vývozu druhá hned za Spojenými státy.
Vládní útok na zemědělský byznys, jehož roční obrat činí 105 miliard euro (2,63 bil. Kč), však vyvolal vlnu veřejné podpory zemědělců.
Vládnoucí koalice Rutteho je podle průzkumů veřejného mínění v zoufalé situaci a z propadu viní snižování emisí.
Průzkumy naznačují, že 55letý premiér, který je nejdéle sloužícím lídrem v zemi, by mohl ztratit 13 ze svých 34 křesel v parlamentu.
Mezitím nově vzniklé Hnutí zemědělců a občanů je nyní v průzkumech na druhém místě za stranou VVD Me Rutteho, která by měla v příštích volbách, plánovaných na březen 2025, získat 18 křesel.
Překlad: Roman/tadesco.org
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi