Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA/ČÍNA: Ikonickým symbolem Číny je drak. Odtud můj název. Následující dva týdny by mohly být jedny z nejnebezpečnějších v historii Spojených států, protože se zdá, že Joe Biden a jeho bezradný tým pro národní bezpečnost se potácí směrem k roztržce s Čínou, která přináší nebezpečí války.
Čínská vláda nyní odmítá politiku jedné Číny, která byla 43 let základem vztahů mezi USA a Čínou. CSIS to pěkně shrnuje:
Když Spojené státy v roce 1979 přistoupily k uznání Čínské lidové republiky (ČLR) a zrušení uznání Čínské republiky (ROC), (Poznámka překladatele: V angličtině Republic of China, tedy Čínská republika, bez toho slůvka „lidová“), prohlásily, že vláda Čínské lidové republiky je „jedinou legální vládou Číny“. Jediná, což znamená, že ČLR byla a je jedinou Čínou, aniž by se uvažovalo o ROC jako o samostatném svrchovaném subjektu.
Spojené státy však neustoupily čínským požadavkům, aby plně uznaly čínskou svrchovanost nad Tchaj-wanem (což je název, který Spojené státy upřednostňují od doby, kdy se rozhodly zrušit uznání KLDR). Místo toho Washington uznal čínské stanovisko, že Tchaj-wan je součástí Číny. Z geopolitických důvodů byly Spojené státy i ČLR ochotny pokračovat v diplomatickém uznávání navzdory rozdílným názorům na tuto záležitost.
Číňané jsou nyní neústupní ve svých nárocích na svrchovanost nad Tchaj-wanem. Již nezáleží na tom, že Washington hrozí zásahem, pokud Čína podnikne jakékoli kroky k prosazení své „suverenity“, Čína hodlá svou suverenitu demonstrovat. Jedním ze způsobů, jak to může udělat, je odepřít Nancy Pelosiové a jakémukoli jinému hodnostáři z Washingtonu možnost letět na Tchaj-wan a vstoupit na „čínské území“ bez povolení Pekingu.
Spojené státy nemají na Tchaj-wanu velvyslanectví. Mají konzulát, který je podřízen velvyslanectví USA v Pekingu. Jinými slovy, každá oficiální návštěva amerického úředníka musí mít povolení od Číny. Rozumíte?
Současná situace je tak nebezpečná proto, že velitel amerických sil v indo-pacifickém regionu (alias INDOPACCOM) nařídil letadlové úderné skupině Ronald Reagan, aby v rámci „demonstrace síly“ vstoupila do Jihočínského moře. Jedná se o záměrný akt, který má Číňanům demonstrovat, že nad tímto územím nemají žádnou svrchovanost.
Čínská reakce na tuto provokaci je znepokojivá:
Čínská armáda vyzvala občany, aby se „připravili na válku“ v pátečním příspěvku na sociálních sítích, který podle státem sponzorovaného listu Global Times získal tisíce lajků.
Čínští představitelé důrazně varovali před možným konfliktem, pokud předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová splní svůj slib a v srpnu navštíví Tchaj-wan, a přislíbili „ráznou“ reakci. Příspěvek 80. skupiny armád Čínské lidové osvobozenecké armády (PLA) získal na čínské sociální síti Weibo během 12 hodin více než 300 000 palců „za vysoké morálky čínských vojáků“, uvedl deník Global Times.
Musíme mít na paměti základní odpovědnost za přípravu na válku a nabíjet se na cestu silné armády,“ napsala 80. skupinová armáda v komentáři, který podle Global Times získal 8 000 lajků.
Mluvčí čínského ministerstva obrany byl při popisu čínské reakce nezvykle přímočarý:
Mluvčí čínského ministerstva obrany Tan Kefei v úterý prohlásil, že návštěva Pelosiové na Tchaj-wanu by „vážně porušila“ zásadu jedné Číny a „vážně ohrozila svrchovanost a územní celistvost Číny.
Ačkoli čínští představitelé přestali na základě Pelosiiny cesty na Tchaj-wan garantovat totální válku s USA, Kefei prohlásil, že „čínská armáda nebude nikdy nečinně přihlížet a rozhodně přijme silná a rozhodná opatření, aby zmařila jakékoli vměšování vnějších sil a secesionistické pokusy o ‚nezávislost Tchaj-wanu‘ a pevně bránila národní suverenitu a územní celistvost Číny.
Co může Čína udělat kromě zavedení „bezletové zóny“ nad Tchaj-wanem? Čína má hypersonické rakety.
Čína udržuje největší a nejrozmanitější raketový arzenál na světě. Od konce studené války Peking rychle modernizoval své raketové síly a z malého arzenálu těžkopádných a nepřesných balistických raket se stal hrozivý arzenál naprosto přesně naváděných balistických a řízených střel, bezpilotní munice a v poslední době hypersonických zbraní.
Nasazení hypersonických zbraní Čínou přitahuje značnou pozornost, a to z dobrého důvodu. Hypersonické zbraně kombinují extrémní rychlosti balistických střel s manévrovacími schopnostmi a letem v nižších výškách, což klade důraz na tradiční prostředky včasného varování a obrany.
Hypersonická střela může potopit americkou letadlovou loď. Žádná z lodí úderné skupiny Ronald Reagan Carrier Strike Group nemá obranu proti hypersonickým střelám. Jinými slovy, Čína může potopit jednu z více lodí této operační skupiny, pokud se Spojené státy odváží vstoupit do Tchajwanského průlivu.
To vše se děje v době, kdy Čína čelí doma velké hospodářské krizi – zhroucení trhu s nemovitostmi:
Krize na čínském trhu s nemovitostmi, jejímž příkladem je platební neschopnost společnosti Evergrande, nejzadluženějšího developera v zemi, se v listopadu loňského roku rozšířila. Hrozí výrazným poklesem hospodářského růstu v podmínkách, kdy vláda bojuje s dopady pandemie COVID.
V posledních několika týdnech se rozvinulo hnutí bojkotu kupců bytů, kteří odmítají pokračovat v platbách za zakoupené, ale stále rozestavěné byty.
Jednou z osvědčených metod, které vlády v historii používaly k odvrácení domácí nespokojenosti, bylo zaměření pozornosti veřejnosti na zahraniční hrozbu.
Když vezmeme v úvahu všechny tyto faktory, dostaneme se do mimořádně nestabilní situace, kdy Čína dost možná použije vojenskou sílu k odražení „cizího“ nepřítele. Uvědomuji si, že představitelé amerického zahraničněpolitického establishmentu sázejí na to, že Čína ustoupí.
Já bych tuto sázku nepřijal.
AUTOR: Larry Johnson
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi