Военнослужащие ВС РФ в автомобиле колонны военной техники в Армянске - Sputnik Česká republika, 1920
Demilitarizace a denacifikace Ukrajiny
Vladimir Putin vyhlásil speciální vojenskou operaci na Donbasu. Poznamenal, že jejím cílem je chránit lidi na Donbasu, kteří jsou již osm let vystaveni zneužívání a genocidě ze strany kyjevského režimu.

Nelze dopustit jednostranné zpravodajství o událostech v Buče, vyzývá Bundestag

© AFP 2022 / John MacdougallBerlín
Berlín - Sputnik Česká republika, 1920, 18.04.2022
Poslanec Bundestagu za stranu Alternativa pro Německo Edgar Nayok 17. dubna vyzval, aby nebyly dělány unáhlené závěry o událostech v ukrajinském městě Buča a také nebylo připouštěno jednostranné hodnocení této situace.
„Jednostranné hodnocení událostí na Ukrajině také může vést ke zkreslení. <...> Neměli bychom ztrácet rozum a dělat ukvapené závěry [o událostech v Buče]. Viníka lze identifikovat pouze tehdy, pokud jsme připraveni zvážit všechny strany problému. Vyzývám nezávislý mezinárodní tým vyšetřovatelů, aby tyto děsivé události objasnil,“ uvedl v prohlášení uveřejněném na YouTube.
Poslanec Bundestagu v této souvislosti vyzval své kolegy, aby do ukončení vyšetřování vedeného nezávislou skupinou vyšetřovatelů nevynášeli žádné předběžné soudy.
Ještě předtím, 15. dubna, Vyšetřovací výbor RF zahájil trestní řízení ve věci falešných zpráv týkajících se Ozbrojených sil Ruské federace po ukrajinské provokaci ve městě Buča u Kyjeva.
2. a 3. dubna začala ukrajinská strana šířit zprávy o velkém počtu civilních obětí v Buče.
Tehdy ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že všechny fotografie a videa uveřejněná kyjevským režimem o údajných zločinech ruské armády v Buče jsou provokací. Ministerstvo zdůraznilo, že během té doby, kdy bylo město pod kontrolou Ozbrojených sil Ruské federace, netrpěl násilnými akcemi ani jeden místní obyvatel.
Dne 5. dubna mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov řekl, že obvinění na adresu Ruska kvůli situaci v Buče jsou nejen neopodstatněná, ale je to dobře zinscenovaná tragická show.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že situace v Buče je psychologickou speciální operací Velké Británie. Podle slov ruského prezidenta Vladimira Putina mu Lukašenko předal dokumenty odhalující tento fake.
Situace v Donbasu výrazně eskalovala 17. února následkem ostřelování ze strany ukrajinské armády. Doněcká a Luhanská lidová republika se obrátily s prosbou o pomoc na Ruskou federaci. Dne 21. února Putin podepsal dekret o uznání nezávislosti DLR a LLR.
V souvislosti s eskalací v regionu zahájilo Rusko 24. února operaci na ochranu civilního obyvatelstva Donbasu. Jak tehdy Peskov upřesnil, cílem speciální operace je také demilitarizace a denacifikace Ukrajiny. Oba tyto aspekty podle něj představují hrozbu pro ruský stát a národ.
Zprávy
0
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала